ایلام - ایرنا - ماهی شناس کشور از شناسایی، کشف و ثبت جهانی یک گونه جدید ماهی در استان ایلام خبر داد.


صابر وطن دوست روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این ماهی در طی یک پروسه زمانی 2 ساله و انجام مطالعات و بررسی های دقیق علمی و زیستی شناسایی و ثبت جهانی شد.

وی افزود: با وجود آنکه نمونه های مشابهی از این ماهی در کشور وجود دارد اما با توجه به مطالعات جامع، علمی و گسترده ای که در خصوص اینگونه آبزی انجام گرفت و بر اساس انطباق آبزی های نمونه برداری شده با شاخص ها گروه تحقیق پی به منحصر بفرد بودن اینگونه جدید در استان ایلام بردیم.

وطن دوست تاکید کرد: اینگونه جدید از نظر مطالعات مولکولی، ژنتیکی، استخوان شناسی و ریخت شناسی با گونه های دیگر شناخته شده متفاوت است و همین تفاوت باعث ثبت آن به عنوان یک گونه آبزی جدید کشف شده در جهان شد.

عضو هیات علمی گروه شیلات دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل ادامه داد: اینگونه جدید پس از گذشت بیش از یکسال رایزنی و اثبات تک گونه بودن، اردیبهشت امسال در بانک ثبت گونه های جدید موسوم به
ZOO BANK که یک مرجع معتبر ثبت گونه های جدید جانوری است با نام علمی Paraschistura ilamensis موسوم به ماهی جویباری ایلامی از سوی این مرجع مورد قبول و ثبت شد.

وی از انتشار یک مقاله علمی و تخصصی در خصوص این ماهی در یکی از معتبر ترین نشریات بین المللی که در حوزه آبزیان است خبر داد و گفت: در این مقاله به صورت جزیی و اختصاصی درباره این آبزی توضیح داده شده است.

محقق آبزیان داخل کشور یادآور شد: این ماهی به عنوان یک ذخیره ژنی، ژنتیکی و زیست زاد در کشور و به ویژه استان ایلام محسوب می شود که حفظ و بقای آن از اهمیت فراوانی برخوردار است و با توجه به اینکه این آبزی تنها در یک رودخانه و در یکی از شهرستان های استان ایلام زندگی می کند، به عنوان یک ذخیرگاه ژنتیکی نگهداری و حفظ آن امری مهم است.

وی به بوم زاد بودن اینگونه اشاره کرد و گفت: در ابتدا سعی گروه تحقیق اثبات جدید بودن این ماهی و سپس ثبت جهانی آن بود و هنوز مطالعه زیست شناسی بر روی آن صورت نگرفته و تکثیر و پرورش آن در محیطی خارج از زیستگاه بومی نیاز به بررسی و مطالعه بیشتر دارد.

وطن دوست افزود: خوشبختانه از نظر جمعیتی اینگونه در موقعیت مطلوبی بسر می برد که با توجه به اینکه در دنیا این گونه تنها در یک رودخانه از استان ایلام زندگی می کند در صورتی که از آن حفاظت نشود براحتی نسل این آبزی بوم زاد با خطر انقراض و نابودی مواجه می شود که این مساله اهمیت موضوع را دو چندان کرده است.

وی ضمن تقدیر از حسن همکاری مسوولان ارشد و کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام در طول چهار سال حضور گروه تحقیق آبزیان در این استان و همکاران خود در دانشگاه آزاد بابل به ویژه سهیل ایگدری و سید حامد موسوی از احتمال وجود گونه های جدید آبزیان در استان ایلام خبر داد.

وطن دوست خاطر نشان کرد: با توجه به روند مطالعات به رگه هایی از حیات آبزیان جدید و بوم زاد مختص استان ایلام رسیده ایم که نشان دهنده وجود گونه های محصر به فرد آبزیان در استان با قابلیت ثبت جهانی است.

گروه تحقیق صابر وطن دوست آبزی شناس کشور، مدت چهار سال است که مناطق آبی و رودخانه های استان ایلام و حیات درون این زیست گاه ها را مورد مطالعه و کنکاش قرار داده و در دو سال پیش به وجود گونه نام علمی Paraschistura ilamensis موسوم به ماهی جویباری ایلامی که یک ماهی نزیینی است در یکی از رودخانه های آبدانان پی برد.

با توجه به مطالعات صورت گرفته به نظر می رسد تنها زیستگاه این گونه ارزشمند در استان ایلام است که به واسطه داشتن خصوصیاتی نظیر بدن کشیده، محکم و قطور، دو باله دمی کوچک، 7 تا 10 خط قهوه ای کمرنگ افقی منقطع نامنظم بر روی پهلوها، دو نقطه سیاه برجسته بر روی قسمت بالا و پایین دم و همچنین یک برآمدگی متحرک در ناحیه شکمی و پشتی گوشه چشم در جنس نر از سایر گونه ها در ایران متمایز می شود.

منبع:ایرنا