به گزارش خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص امتیاز کامل فوق العاده سختی شرایط کار محیط بانان اظهار کرد :سقف ۳ هزار امتیازی فوق العاده سختی شرایط کار محیط بانان در جلسه هیات دولت مورد تایید اعضا قرار گرفت و بطور کامل به تصویب رسید .


باتوجه به شرایط سخت کاری محیط بانان که حفاظت ۱۱ درصد از عرصه سرزمینی کشور به عنوان مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را بر عهده دارند ، این مساله تاثیر بسزایی در بهبود شرایط معیشتی محیط بانان خواهد داشت .


ضمن اینکه برخی اقدامات صورت گرفته طی یکسال و نیم اخیر برای بهبود وضعیت معیشتی و دریافتی محیط بانان در سازمان حفاظت محیط زیست ، تصویب این فوق العاده یکی از گام های موثر در این مدت است .


ردیف فوق العاده سختی شرایط کار تا کنون با حداکثر هزار امتیاز به محیط بانان تعلق می گرفت که مبلغی در حدود ۱۲۰ هزارتومان می باشد .


که البته با اضافه شدن امتیاز فوق العاده سختی شرایط کار تا سقف ۳ هزار امتیاز حدود ۲۴۰ تومان بصورت ماهیانه به دریافتی محیط بانان اضافه خواهد شد .


درگیری مسلحانه ، عبور از مسیرهای سخت و مناطق بیابانی و کوهستانی ، مواجه با مواد سمی و تله های انفجاری و آتش زا از جمله مخاطرات کاری محیط بانان است و حمایت از محیط بانان از اولویت های سازمان حفاظت محیط زیست است .


از سرگیری و تعیین و پرداخت حق الکشف به محیط بانان طی دوسال اخیر ، تجهیز محیط بانان از اقداماتی است که طی این مدت انجام شده و همچنان به ویژه در بحث تجهیز محیط بانان مسیری طولانی در پیش است .


به منظور کاهش فشار بر محیط بانان که به لحاظ کمبود نیروی انسانی گاها موظف به حفاظت از وسعت زیادی هستند، در برخی از مناطق حفاظت شده و پارک های ملی دوربین های الکترونیکی نصب شده و حتی در برخی مناطق از پهپاد برای پرواز بر فراز منطقه و حفاظت از عرصه های تحت مدیریت بهره گرفته شده است .


در ابتدای سال ۹۲، هشت مورد احکام ***** قطعی و قصاص محیط بانان وجود داشت که از طریق ایجاد تعامل مثبت با اولیاء دم و قوه قضائیه، بیشتر این احکام شکسته و یا رضایت خانواده ها اخذ شد.


همچنین تلاش برای بهبود معیشت و دریافتی محیط بانان وجود دارد زیرا این افراد با خطرات زیادی مواجه هستند، به عنوان مثال، روز گذشته دو محیط بان در پناهگاه حیات وحش موته اصفهان مورد اصابت گلوله متخلفان قرار گرفتند که یکی از آنها به صورت سرپایی مداوا شده و دیگری نیاز به جراحی دارد.


*ضرورت برگزاری دوره های آموزشی برای محیط بانان

از ابتدای دولت یازدهم به دلیل اهمیت بحث آموزش و تاثیر گذاری آن در کاهش مخاطرات برای محیط بانان توجه ویژه ای به این بحث شده است و تنها در سال ۹۳ حدود ۸۵۰ محیط بان دوره های آموزشی را طی کردند که این روند ادامه خواهد داشت .


در پایان گفتنی است ضمن اهمیت و ضرورت حضور محیط بانان در حفاظت از محیط زیست ، حمایت از آنها موجب نتایج بسیار بهتر در فعالیت و انگیزه آنها در کار حفاظت میشود .


منبع:باشگاه خبر نگاران