رییس محیط زیست شهرستان دامغان از انتقال آب به مهم‌ترین زیستگاه آهو در شهرستان دامغان خبر داد.

فرامرز اسفندیاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه سمنان، اظهار کرد: با اجرایی‌شدن این پروژه، دسترسی حیات وحش این زیستگاه به آب تسهیل شده است.وی افزود: حیات وحش مختلفی در زیستگاه قوشه دامغان زیست دارند که آهو، قوچ و میش، کل و بز، کبک و تیهو از مهم‌ترین آنها هستند.


گونه‌های مختلفی و از جمله در حدود 200 راس آهو در این زیستگاه زندگی می‌کنند.

اسفندیاری با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در سال‌های اخیر و پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی افزود: به‌منظور تأمین آب موردنیاز حیات‌وحش، آب از طریق لوله‌هایی به منطقه، انتقال داده شده و آبشخورهایی نیز در مناطق مختلف برای استفاده حیات‌وحش و آهوان این زیستگاه ایجاد شده است.

وی به ضرورت احیای زیستگاه‌های حیات وحش، اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه احداث جاده و آزادراه‌های مختلف که بسیاری از آنها از وسط زیستگاه‌ها عبور می‌کنند، بهره برداری‌های بی‌رویه از معادنی که در زیستگاه‌ها واقع هستند و ساخت کارخانه‌ها باعث تخریب بسیاری از زیستگاه‌ها در کشور و کاهش جمعیت گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری شده است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دامغان اضافه کرد: علاوه بر انتقال آب برای استفاده حیات وحش زیستگاه قوشه اقدامات دیگری به‌منظور احیای این زیستگاه انجام شده است. کشت و بذرپاشی گیاهان مرتعی و تامین غذا و علوفه مورد نیاز گونه‌های علف‌خوار و کمک به تکمیل چرخه زیست حیات وحش از دیگر اقداماتی است که در زیستگاه قوشه دامغان انجام شده است.


منبع:ایسنا