به گزارش فارس از رشت، تالاب انزلی با مساحت 193 کیلومتر مربع در کرانه دریای خزر از نظر بین‌المللی به عنوان زیستگاهی برای پرندگان مهاجر به شمار می‌رود و 150 کیلومتر مربع از این تالاب در سال 1975 میلادی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید، اما به دلیل گستره‌ای از فعالیت‌های انسانی تخریب شد و در سال 1993 میلادی به عنوان تالابی که نیازمند احیاست، در فهرست مونترو ثبت شد و پس از آن اقدام‌های محافظتی باید به طور پیوسته در تالاب انزلی انجام شود.


آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن با درخواست دولت ایران پشتیبانی خود در اجرای پروژه‌های موفق مطالعه مدیریت یکپارچه برای حفاظت از اکوسیستم تالاب انزلی و پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب را اعلام کرد و طبق دست‌یافته‌های فاز نخست پروژه، دولت ایران برای فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی از دولت ژاپن درخواست همکاری داشته است.

تقویت ظرفیت مدیریت کمیته تالاب انزلی که در فاز نخست تاسیس شد از اهداف اصلی فاز دوم محسوب می‌شود ضمن اینکه تقویت قابلیت مدیریت تالاب، انتشار دانش و تجربه در مناطق و کشورهای دیگر و همکاری مداوم در مدیریت یکپارچه شامل مدیریت آبخیز، فاضلاب و پسماند جامد از دیگر اهداف پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی است.


احیای تالاب انزلی نیازمند تلفیق مدیریت استانی

استاندار گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اتمام فاز نخست مطالعات احیای تالاب انزلی توسط جایکا اظهار کرد: سال گذشته فاز دوم احیای تالاب انزلی آغاز شده است.
محمدعلی نجفی بر ورودی فاضلاب شهرها، رودخانه و مدیریت پسماند در تالاب انزلی تاکید کرد و افزود: دستگاه‌های مختلف در زمینه مذکور همکاری خوبی داشتند و در بخش اکوتوریسم نیازمند همکاری بیشتر هستیم.

وی با بیان اینکه فاضلاب انسانی شهر رشت از طریق رودخانه‌های گوهررود و زرجوب به تالاب انزلی می‌ریزد، تصریح کرد: معضل فاضلاب شهر رشت از حالت استانی به ملی تبدیل شده است.
نجفی خواستار همکاری متقابل توسعه استان با محیط‌زیست شد و بیان کرد: توسعه گیلان بدون حفظ محیط‌زیست امکان‌پذیر نیست.


استاندار گیلان با اشاره به اجرای فاز دوم احیای تالاب انزلی، خاطرنشان کرد: تلفیق مدیریت استانی برای احیای تالاب انزلی حائز اهمیت است و باید از موازی‌کاری جلوگیری شود.
وی ملموس بودن فعالیت‌های جایکا برای مردم را مهم عنوان کرد و گفت: مردم شهرهای حوزه تالاب انزلی در رشت، صومعه‌سرا و انزلی باید فعالیت‌های احیای تالاب توسط جایکا را ببینند.
نجفی با استقبال از ایده و تجربه جایکا برای احیای تالاب انزلی، اظهار کرد: زمانی ارتفاع آب در تالاب انزلی به 11 متر می‌رسید اما اکنون عمق آب به کمتر از دو متر رسیده است.
این مسئول با تاکید براینکه تالاب انزلی باید از لیست مونترو خارج شود، بیان کرد: نگذاریم تالاب انزلی به سرنوشت دریاچه ارومیه گرفتار شود.


تشکیل کمیته‌های درون‌سازمانی احیای تالاب انزلی


معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس تالاب‌ها را یکی از زیستگاه‌های طبیعی در جهان برشمرد و گفت: تعداد 24 تالاب در ایران وجود دارد.
احمدعلی کیخا سایت انزلی را از تالاب‌های مهم ایران عنوان کرد و افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست با همکاری مشترک جایکا برای احیای تالاب انزلی تلاش می‌کند تا از لیست مونترو خارج شود.

وی با بیان اینکه تلاش خوبی در راستای همکاری با جایکا در دستگاه‌های اجرایی گیلان انجام شده است، تصریح کرد: تشکیل کمیته‌های درون‌سازمانی برای رسیدن به اهداف پروژه احیای تالاب انزلی در دستگاه‌های اجرایی استان موثر است.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست از اختصاص 75 میلیارد ریال اعتبار برای احیای تالاب انزلی در سال‌های 94 و 95 خبر داد و بیان کرد: همراهی و مشارکت مردم محلی در اجرای طرح احیای تالاب انزلی تاثیرگذار است.
کیخا بر استفاده از دانش بومی برای احیای تالاب انزلی تاکید کرد و یادآور شد: آموزش نقش موثری در مشارکت مردمی برای احیای تالاب انزلی دارد.
زیرکمیته‌های احیای تالاب انزلی تشکیل شدنماینده ارشد دفتر جایکا در تهران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اتمام فاز نخست همکاری فنی ایران و ژاپن در اجرای طرح مطالعاتی احیای تالاب انزلی اظهار کرد: فاز دوم فعالیت‌های مشترک طرح مطالعاتی احیای تالاب انزلی آغاز شده است.
کوهی ساتو فعالیت‌های اجرایی احیای تالاب انزلی در تحکیم همکاری‌های فنی دوجانبه ایران و ژاپن را مهم عنوان کرد و افزود: پروژه احیای تالاب انزلی بستر خوبی برای همکاری بین سازمانی در راستای اجرای پروژه مشترک است.
وی خواستار برگزاری جلسه‌های بیشتر برای تفاهم کامل در راستای اجرای پروژه احیای تالاب انزلی شد و خاطرنشان کرد: زیرکمیته‌های مدیریت آبخیز، اکوتوریسم، مدیریت پسماند و آب و فاضلاب در دفترهای چهارگانه پروژه احیای تالاب انزلی تشکیل شده است.مدیریت اکولوژیک نقشه راه احیای تالاب انزلیمدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به آغاز فاز دوم پروژه احیای تالاب انزلی به مدت پنج سال از سال 93 اشاره کرد و گفت: سال 82 طرح جامع احیای تالاب انزلی آغاز شد و در مدت دو سال به اتمام رسید.
محمدرضا برجی به اجرای فاز نخست پروژه مطالعاتی احیای تالاب انزلی در سال 85 اشاره کرد و افزود: سال گذشته فاز دوم پروژه احیای تالاب انزلی با تاکید بر اجرای فعالیت‌های پایلوت اجرایی شده و در حوزه‌های مختلف پروژه‌ها به صورت کارکردی عملیاتی شده است.

وی از احداث سدهای رسوب‌گیر در حوزه آبخیز تالاب انزلی خبر داد و بیان کرد: تله‌های زباله‌گیر برای جلوگیری از ورود زباله در ورودی‌های تالاب انزلی نصب می‌شود.
برجی پروژه مدیریت اکولوژیک را نقشه راه مدیریت احیای تالاب انزلی در تمام حوزه آبخیز خواند و اظهار کرد: وظیفه تمام سازمان‌ها، نهادها و مردم در حوزه‌های مختلف به صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت در پروژه مذکور لحاظ شده و اجرای آن دیگر وابسته به افراد، زمان و مکان نیست و باید اجرایی شود.
این مسئول با بیان اینکه پروژه احیای تالاب انزلی بین سازمان حفاظت محیط‌زیست و آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن به امضا رسیده است، تصریح کرد: اهداف پروژه با پشتیبانی فنی گروه کارشناسی جایکا و کارشناسان ایرانی تحقق پیدا می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان یادآور شد: گروه کارشناسی جایکا گزارش‌های پیشرفت پروژه را طبق درخواست آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن تهیه می‌کند و پیشرفت کار پروژه و نتایج آن به طور مشترک توسط طرف ایرانی و ژاپنی با استفاده از ماتریس طراحی پروژه ارزیابی و پایش می‌شود.