زنجان - ایرنا - رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: یک بهله جوجه عقاب طلایی ضعیف و ناتوان شده، با اقدام به موقع این اداره کل از چنگال مرگ رهایی یافت و به زندگی برگشت.


علی قره جلو روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پرنده شکاری وحشی و زیبا که حدود یک ماه از بهار عمرش می گذرد چند روز قبل در نزدیک محل اداره کل حفاظت محیط زیست زنجان رهاسازی شده بود.

وی اظهار کرد: جوجه عقاب طلایی رهاسازی شده به دلیل نامناسب بودن محل و بد بودن شرایط نگهداری در دوران اسارت، بسیار بی حال بود که با تیمار، مناسب شدن شرایط نگهداری و تغذیه طبیعی با گوشت طعمه های طبیعی هم اکنون در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: اگر این فرد خود بطور مستقیم جوجه عقاب طلایی را به محیط زیست می آورد با راهنمایی وی می توانستیم این پرنده شکاری را به لانه خود برگردانیم تا به صورت طبیعی زیر نظر والدین خود بزرگ شده و به پرواز درآید ولی متاسفانه چنین نشد.

قره جلو با بیان اینکه تغذیه این پرندگان شکاری با لاشه مرغ و برخی حیوانات اهلی، سلامتی این پرنده را به خطر می اندازد، افزود: لانه این نوع از پرندگان باید به شکل طبیعی باشد تا بتوانند درست بایستند در غیر این صورت پاهای آنها فلج شده و زندگی دردناک و مرگ آوری خواهند داشت.

وی تصریح کرد: این پرنده زیبا و دوست داشتنی پس از بزرگ شدن برای مدتی در محوطه مخصوص محصور مشابه سازی شده با طبیعت نگهداری خواهد شد تا پس از یادگیری طریقه شکار و یافتن قدرت پرواز در زیستگاه اصلی خود که عمدتا ارتفاعات شهرستان طارم و ماهنشان از توابع استان زنجان است رهاسازی شود.

وی به افراد توصیه کرد: از برداشتن جوجه های پرندگان شکاری از لانه هایشان به دلیل شرایط خاص نگهداری وهزینه بالای تغذیه آنها پرهیز کنند و از طرفی نیز جدا کردن آنها از چرخه طبیعت به عنوان یک کنترل کننده طبیعی تعادل در تعداد جوندگان را برهم زده، موجب وارد آمدن خسارت به محصولات زراعی و کشاورزی شده و ضرر آن نیز در نهایت متوجه خود انسان ها خواهد شد.

وی با بیان اینکه ضربه افراد به طبیعت در واقع صدمه زدن به خود است تصریح کرد: حیات وحش را نباید از طبیعت خارج کرد و باید اجازه داد تا طبیعت چرخه خود را حفظ کند.


منبع:ایرنا