۶ خرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: با توجه به مطرح شدن مباحثی در خصوص افزایش جرائم نقدی و در واقع «ضرر و زیان قابل پرداخت بابت صید و شکار غیرمجاز گونه های جانوری» در رسانه ها و شبکه های اجتماعی، به اطلاع می رساند که جرائم مذکور تا این لحظه هیچ تغییری نداشته است.

در این زمینه صرفا کلیات افزایش ضرر و زیان گونه های جانوری در آخرین جلسه شورای عالی محیط زیست، به تصویب این شورا رسیده است اما جزئیات این طرح از جمله مبالغ پیشنهادی برای برخی از گونه ها هنوز در دست بحث و بررسی است.

بنابراین در حال حاضر آخرین نرخ ضرر و زیان مصوب در جلسه کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت مورخ ۱۳۹۱/۹/۲۶ قابل اجرا می باشد.

همچنین ارقام اعلام شده بابت ضرر و زیان گونه های جانوری مختلف (ازجمله جریمه ۸۰ میلیون تومانی برای پلنگ و …) صرفا ارقام پیشنهادی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست می باشد و تا زمان تصویب و ابلاغ توسط شورای عالی محیط زیست و درج در روزنامه رسمی کشور قابل اجرا نمی باشد.

بر اساس پیگیری های صورت گرفته، همچنان بررسی نرخ های پیشنهادی توسط اعضای شورای عالی محیط زیست و نمایندگان آنها ادامه داشته و بعید به نظر می رسد ظرف چند روز آینده نیز جدول جرائم نهایی و ابلاغ گردد.منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران