۵ خرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی از یک دامدار در شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی مبنی بر مشاهده لاشه یک پلنگ در منطقه کمرسیره، محیط بانان جهت بررسی موضوع عازم محل محدوده مذکور شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین در این باره به خبرنگار دیده بان گفت: نیروهای یگان محیط زیست پس از جستجوی بسیار طولانی در منطقه، در روز جمعه مورخ ۹۴/۳/۱ لاشه یک پلنگ جوان را مشاهده کردند که بخش هایی از آن توسط حیوانات لاشه خوار خورده شده بود.…………………………
تصویر: لاشه پلنگ کشف شده در مناطق آزاد شهرستان اسفراین

حمید فخرانی اظهار داشت: لاشه این پلنگ در مناطق آزاد شهرستان اسفراین و در فاصله حدودا ۴ کیلومتری از پارک ملی ساریگل کشف شده است.
به دلیل متلاشی شدن و ازبین رفت بخش هایی از لاشه امکان بررسی کامل و دقیق میسر نبود اما بررسی های صورت گرفته نشان می داد که این پلنگ بر اثر اصابت جسم سخت و تیز مانند تبر با ناحیه صورت و جمجمه از بین رفته است.

فخرانی گفت: جنسیت پلنگ قابل تشخیص نبود اما مشخص بود که لاشه متعلق یک پلنگ جوان بوده است.

تحقیقات برای شناسایی عامل کشتار این پلنگ آغاز شده است و امیدواریم بتوانیم متهم را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کنیم.
گفتنی است در روز ۱۳ فروردین ماه سال جاری نیز لاشه یک پلنگ در مناطق آزاد اسفراین کشف و به اداره محیط زیست این شهرستان منتقل شده بود.

پس از کشتار بیرحمانه یک پلنگ در بردسیر کرمان ، کشف لاشه یک پلنگ در اسفراین نیمه نخست فروردین ماه ، مرگ پلنگی دیگر در کازرون بر اثر برخورد با خوروهای عبوری ، مرگ یک پلنگ در ارتفاعات پشتکوه فارس بوسیله طعمه مسموم و کشتار یک پلنگ در شهرستان ایوان در استان ایلام و مرگ پلنگی دیگر در تربت جام، کشف لاشه یک پلنگ در شهرستان سرخس و مرگ یک توله پلنگ در ارتفاعات فیروزکوه، و مرگ یک پلنگ بر اثر سقوط درون یک آب انبار در لارستان فارس، این دهمین پلنگی است که از ابتدای سال جاری به دلایل گوناگون در نقاط مختلف کشور ازبین رفته است.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران