تهران - ایرنا - همزمان با هفته محیط زیست نهمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست با رویکرد صیانت از آب، نجات زندگی، در دانشگاه تهران برگزار می شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، روح الله نقدی پور بیرگانی رییس پژوهشکده مجازی محیط زیست گفت: این کنفرانس به میزبانی دبیرخانه دایمی کنفرانس پژوهشکده مجازی محیط زیست و با مشارکت دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران،
11خرداد با اعطای گواهینامه های بین المللی به شرکت کنندگان در دانشگاه تهران برگزار می شود.

چالش ها، روش های کنترل و مدیریت ریزگردها، مهندسی محیط زیست، مدیریت سوانح و مخاطرات طبیعی،

مدیریت و برنامه ریزی محیط زیست، مهندسی طراحی محیط زیست، مباحث حقوقی و اقتصادی محیط زیست،

پدافند غیرعامل در حوزه محیط زیست، شهر و محیط زیست، رسانه و محیط زیست، بحران آب و مدیریت جهادی، توسعه پایدار مبتنی بر مدیریت یکپارچه منابع آب، آموزش محیط زیست و اشاعه فرهنگ و اخلاق محیط زیست برخی محورهای این همایش است.

علوم و پژوهش های ممیزی زیست محیطی، آینده پژوهی در حوزه محیط زیست، نقش محیط زیست در سلامت، اثرات زیست محیطی تحریم، آثار تغییر سبک زندگی در حفظ محیط زیست، تولید ملی در راستای اقتصاد سبز، نقش محیط زیست سالم در تامین منابع غذایی، فرهنگ الگوی مصرف تغذیه و حفظ محیط زیست، اهمیت صرفه جویی و قناعت در جهاد اقتصادی و آثار آن در حفظ محیط زیست و مباحث جهانی محیط زیست از دیگر محورهای همایش است.

در این همایش موضوعاتی مانند شناسایی چشمه های گرد و غبار ایران، گرمایش جهانی و توفان های گرد و غبار، روش ها و ابزارهای نو برای مقابله با تولید گرد و غبار، مدیریت ریزگردها و راهکارهای مقابله با آن،

کاربرد فناوری های نوین در پاکسازی و حفظ محیط زیست، سوانح شیمیایی، هسته ای، میکروبی و بیولوژیک، حفاظت از تنوع زیستی گیاهی و جانوری، توسعه پایدار و محیط زیست، ضرورت توجه به معماری و طراحی اقلیمی، پاکسازی محیط زیست از آثار و بقایای به جای مانده از جنگ، نقش استاندارد در حفظ کیفیت آب و مدیریت ریسک و بحران نیز مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

این همایش با همکاری پژوهشکده مجازی محیط زیست، دانشکده محیط زیست، پردیس های ابوریحان و کرج دانشگاه تهران برگزار می شود.

سال 1972 در اولین کنفرانس جهانی سازمان مللم تحد درباره انسان و محیط زیست که به کنوانسیون استهکلم نیز معروف است، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب ماده ای، ۵ ژوئن را روز جهانی محیط زیست اعلام کرد. به مناسبت روز جهانی محیط زیست در ایران ۱۵ تا ۲۱ خرداد هر سال به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است.


منبع:ایرنا