گرگان - ایرنا- رییس اداره محیط زیست شهرستان های ترکمن وگمیشان از کشف 22قطعه پرنده وحشی از مخفیگاه شکارچیان متخلف خبر داد و گفت: این پرندگان زنده گیری شده بودند.

علی بیانی روز شنبه به ایرنا اظهار داشت: مامورین یگان حفاظت محیط زیست منطقه با پیگیری اطلاعات کسب شده و دریافت نیابت قضایی وارد مخفیگاه یکی از متخلفان فعال در حوزه زنده گیری پرندگان وحشی شده و در بازرسی از محل تعداد 22 کوکر شکم سفید را کشف کردند.

وی اضافه کرد: این مخفیگاه در یکی از روستاهای شرقی شهرستان گمیشان واقع شده بود که در این خصوص پرونده تخلف تکمیل ومتهم به دادگاه معرفی شد.

نگهداری، حمل، عرضه، خرید و فروش جانوران وحشی بدون تحصیل پروانه از سازمان محیط زیست ممنوع بوده و طبق قانون جرم محسوب می شود و قانونگذار در چنین مواردی علاوه بر اعمال جریمه نقدی ،مجازات حبس را برای متخلف در نظر گرفته است.

کوکر شکم سفید از پرندگان بومی ایران است که در 15 سال گذشته از پراکندگی فراوانی برخوردار بوده، اما اکنون شمار آن در زیستگاه ها کاهش چشمگیری یافته است.

پرواز این پرنده سریع بوده و اغلب به صورت گله های بزرگ دیده می شود که ضمن پرواز دسته های کوچکی از آنها جدا می شوند.

شهرستان های ترکمن و گمیشان هر یک با افزون بر 60 هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان واقع هستند، زیستگاه ها ، تالاب بین المللی و منابع آبی این منطقه مامن انواع پرندگان مهاجر و بومی است.

استان مرزی گلستان با یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت در شمال کشور واقع می باشد.


منبع:ایرنا