مشهد - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: افزون بر 250 قطعه پرنده وحشی از متخلفان شکار و صید در این استان کشف شد.
اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز شنبه به نقل از ابوالفضل شعبانی گزارش داد: در پی گزارش موثق مردمی و طی چندین روز کار اطلاعاتی سه متخلف حرفه ای که اقدام به صید جوجه مینا کرده و در بازار به فروش می رساندند دستگیر شدند.

وی افزود: دو نفر از این متخلفان در حال انتقال 45 قطعه جوجه مینا از شهر درگز به سمت مشهد بودند که در پی تعقیب و گریز با همکاری یگان حفاظت محیط زیست و نیروی انتظامی قوچان دستگیر و روانه زندان شدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: تحقیقات و بررسیها در شهر درگز ادامه یافت و طی کار اطلاعاتی فردی که اقدام به فروش جوجه مینا می کرد شناسایی و دستگیر شد.

وی افزود: از این متخلف نیز 160 قطعه جوجه مینای وحشی کشف شد.

شعبانی گفت: در اقدامی دیگر برای پیشگیری از تخلف، تمامی پرنده فروشیهای فعال در مرکز شهر مشهد مورد بازرسی یگان حفاظت قرار گرفت و از چهار مغازه که اقدام به فروش غیرمجاز حیوانات وحشی می کردند 50 قطعه جوجه مینا، چکاوک و سار وحشی، دو عدد سنجاب درختی، 13 قطعه پرنده زرده پر و همچنین کبک وحشی و لاک پشت کشف و برای متخلفان پرونده قضایی تشکیل شد.

وی تاکید کرد: صید جوجه پرندگان وحشی و بره پستانداران از قبیل قوچ و میش وحشی، کل و بز و آهو باعث به مخاطره افتادن نسل این گونه حیوانات با ارزش می شود لذا از مردم تقاضا می شود از خرید جوجه هرگونه پرنده وحشی و هر حیوانی خوداری کنند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: علاوه بر این کشفیات تعداد 13 قطعه پرنده وحشی زرده پر، لاکپشت و دو قطعه کبک وحشی مکشوفه در زیستگاههای طبیعی رهاسازی و به دامن طبیعت باز گردانده شدند.

استان خراسان رضوی دارای 43 منطقه تحت حفاظت با حدود 80 گونه پستاندار، 286 گونه پرنده، دو گونه دو زیست، 68 گونه خزنده و 24 گونه ماهی است.منبع:ایرنا