ایلام - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام از آغاز اجرای پروژه بین المللی احیا و بهبود جنگل ها، مراتع و اقلیم کشاورزی این استان خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام، خیرالله آذرکردار روز چهارشنبه گفت: احیا، گسترش و مدیریت پایدار اقلیم های خشک و نیمه خشک از جمله طرح های بین المللی است که با همکاری جف (صندوق تسهیلات زیست محیطی)، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در منطقه حوضه آبخیز دویرج شهرستان دهلران استان ایلام اجرا می شود.

وی ادامه داد: بهبود وضعیت جنگل ها، مراتع و اقلیم های کشاورزی و مدیریت پایدار منابع طبیعی از راه ایجاد چارچوب های برنامه ریزی شده و اجرای مشارکتی در سطح حوزه آبخیز دویرج از اهداف این پروزه بین المللی است.

وی افزود: در این طرح افزایش تاب آوری اکوسیستم ها و معیشت های محلی در چشم اندازهای خشک و نیمه خشک جنگلی در این حوزه آبخیز استان ایلام مد نظر است.

آذرکردار گفت: اجرای این طرح بزرگ و مهم با توجه به طبیعت و شاخص های محیطی و شرایط آب و هوایی منطقه، نقش اساسی در ارتقا و کیفیت زندگی مردم ساکن در این حوزه آبخیز دارد.

مدیرکل منابع طبیعی ایلام، تاثیرات مثبت زیست محیطی، ارتقا مباحث بهداشتی، رفاهی و خدماتی، رونق وضعیت اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار را از مزایای اجرای این پروژه بزرگ برشمرد.

وی با بیان این که برنامه های پروژه تاکنون به خوبی پیش رفته، افزود: طرح مدیریت پایدار سرزمین و جنگل در یک بازه زمانی مشخص انجام خواهد شد و اعتبار آن را سازمان های جف و جنگل ها و مراتع کشور تامین خواهد کرد.

این در حالی است که در هفته اخیر در راستای بررسی اولیه و به روز رسانی اطلاعات میدانی درخصوص وضعیت منطقه مورد نظر، اجرای طرح (حوضه آبخیز دویرج) مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام، کارشناسان دفتر UNDP در ایران و جمعی از کارشناسان منابع طبیعی استان از منطقه بازدید کردند.

حوضه آبخیز دویرج در شهرستان مرزی و گرمسیری دهلران واقع است؛ این شهرستان از کانون های بحرانی بیابان زایی در استان ایلام محسوب می شود که اجرای طرح های آبخیزداری و احیایی در آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.

استان ایلام در غرب کشور و حوزه زاگرس دارای 640 هزار هکتار جنگل با گونه غالب بلوط است که در سال های گذشته به دلیل بروز برخی مشکلات زیست محیطی از جمله خشکسالی، ریزگردها و شیوع بیماری های انگلی و آفات 100 هزار هکتار از این جنگل ها با خشکیدگی مواجه شده است.منبع:ایرنا