زاهدان- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیکشهر گفت: سنجاب راه راه بلوچی از گونه های نادر حیات وحش می تواند یکی از عوامل جذب گردشگر در منطقه بلوچستان واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان باشد.


حسن ذاتی کیخا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بوستانها و نخلستانهای محدوده شهرستان نیکشهر یکی از زیستگاههای اصلی سنجاب بلوچی معروف به سنجاب راه راه و سنجاب نخلی است.

وی بیان کرد: سنجاب نخلی یا بلوچی در زبان محلی به نام «هِردِک» مشهور است و از مشخصه های این حیوان زیبا جثه کوچکتر از سنجاب ایرانی، گوشهای متوسط و دم بلند و پشمالو است.

وی اظهار داشت: در سطح پشتی سنجاب بلوچی چهار نوار پهن و تیره با زمینه سفید وجود دارد که علامت مشخصه آن محسوب می شود و سطح زیرین بدن حیوان سفید و موهای آن مخلوطی از تیره و سفید است.

وی گفت: پراکندگی سنجاب بلوچی در ایران فقط در نواحی شرقی بلوچستان است و هم اینک جمعیت نسبتا مناسبی از این گونه در محدوده شهرستانهای نیکشهر، قصرقند، فنوج، چابهار و سرباز زیست می کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر از عادات مهم این نوع سنجاب را فعال بودن آن در روز بیان کرد و افزود: در فصل زمستان در تمام روز فعال است.

کیخا افزود: این سنجاب در نزدیکی یکدیگر دیده می شوند و بر روی درختان زندگی می کنند و لانه اش را در میان شاخه های انبوه می سازد.

وی بیان کرد: از دیگر ویژگی های سنجاب بلوچی که به طبیعت گیاهی و انسانی کمک شایانی می کند حرکت در بین درختان خرما است که باعث گرده افشانی و بارور شدن نخیلات می شود.

شهرستان نیکشهر در فاصله 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده و دارای طبیعتی بکر و زیبا با انواع گونه های نادر گیاهی و جانوری است.منبع:ایرنا