۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: صبح امروز نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی لار مستقر در سرمحیط بانی کمردشت، حین گشت و کنترل متوجه حضور دو فرد مشکوک با یک دستگاه موتورسیکلت شدند.

سرپرست پارک ملی لار در این باره گفت: مامورین حین دوربین کشی متوجه شدند مظنونین مشغول صید غیرمجاز ماهی در رودخانه پارک ملی لار هستند.

رضا کرمی اظهار داشت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر دو نفر را بازداشت نمودند.

از صیادان متخلف تعداد ۲۰ عدد قزل آلای خال قرمز و یک رشته تور پرتابی کشف و ضبط گردید.

متهمین پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.


بر اساس مصوبه هیئت وزیران نرخ ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از صید غیرمجاز هر عدد ماهی قزل آلای خال قرمز
معادل ۲۰۰ هزار ریال تعیین شده است.

تصویر صیادان متخلف پس از بازداشت توسط محیط بانان پارک ملی لار به همراه ۲۰ عددماهی قزل آلای خال قرمز


ماهی قزل آلای خال قرمز از گونه های حمایت شده کشور محسوب می شود و در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت IUCN در طبقه در آستانه انقراض (EN) قرار دارد.


پارک ملی لار به عنوان یکی از معدود زیستگاه ها و در واقع مهمترین زیستگاه این گونه ارزشمند در ایران به شمار می رود و این حیث از اهمیت زیادی برخوردار است.

ماهی قزل‌آلای خال قرمز، ۲ فرم ساکن و مهاجر دارد که فرم مهاجر این ماهی پیش از این به جای دریاچه لار به دریای خزر مهاجرت می‌کرده است اما در حال حاضر با توجه به ایجاد سد، به دریاچه لار می‌رود.
برخی از بچه ماهی‌های به دنیا آمده ساکن رودخانه می‌شوند و برخی دیگر مهاجرت می‌کنند. دو عامل درونی و بیرونی در این زمینه موثر است که عامل درونی مربوط به خصوصیات متابولیسم و عامل بیرونی مرتبط با شرایط محیطی رودخانه است.

از خصوصیات قزل‌آلا‌های خال قرمز در پارک ملی لار، وجود جمعیت ساکن در رودخانه و جمعیت مهاجر از دریا به رودخانه است. از دیگر ویژگی‌های این گونه عدم هرگونه تکثیر مصنوعی در رودخانه ها و دریاچه سد لار می باشد.

یکی از مشکلات بزرگ قزل‌آلاهای خال قرمز در دنیا، تکثیر مصنوعی این ماهی و رها کردن آن در رودخانه‌های مختلف است. این کار باعث کاهش تنوع ژنتیک قزل‌آلای خال قرمز می‌شود و خوشبختانه در لار تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است.

منطقه لار از سال ۱۳۵۵ به عنوان پارک ملی لار حفاظت می‌شود و شامل رودخانه‌های الرم،‌ آب سفید، خشک رود و رودخانه اصلی لار می‌شود که به لحاظ تامین آب شرب و تاثیر بر رویی سلامت آب و هوای شهر تهران فوق العاده حائز اهمیت است.منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران