زاهدان - ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: منطقه حفاظت شده کوه بیرک حدفاصل شهرستان های سراوان و خاش یکی از بهترین زیستگاههای پلنگ ایرانی است.


سعید محمودی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه پلنگ ایرانی از راسته گوشتخواران و تیره گربه سانان بزرگ دارای بدن دراز و باریک، دستها و پاهای قوی، پنجه ها و ناخنهای بزرگ، گوشهایی کوتاه و دم دراز است افزود: با توجه به سرشماری های صورت گرفته از سوی این اداره کل هم اینک جمعیت این گونه جانوری در سیستان و بلوچستان در سطح خیلی خوب و قابل قبول قرار دارد.

وی اظهار داشت: پلنگ ایرانی به دلیل حس قلمرو طلبی در تمام سیستان و بلوچستان به صورت پراکنده زیست می کنند اما بیشترین پراکنش این گونه جانوری در منطقه حفاظت شده کوه بیرک شهرستان سراوان سیستان و بلوچستان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: با وجوی که جمعیت قابل توجه ای از پلنگ ایرانی در سیستان و بلوچستان زیست می کنند اما تلفات این گونه جانوری در استان نسبت به کل کشور کمتر است.

محمودی ادامه داد: کاهش تلفات پلنگ ایرانی در استان به علت نداشتن دشمنان طبیعی از یک سو و از سویی کنترل مطلوب این اداره کل در مناطق زیست این حیوان است.

وی تصریح کرد: همچنین جای بسی خوشحالیست که مردم فهیم سیستان و بلوچستان با داشتن آگاهی بالا در رابطه با حفاظت از گونه های جانوری مختلف از جمله گونه نادر پلنگ ایرانی همکاری بسیار خوبی با محیط بانان محیط زیست دارند.

وی خاطر نشان کرد: سیستان و بلوچستان از جمله استان هایی است که کمترین شکار گونه های جانوری در معرض خطر انقراض در آن انجام می شود و مردم آن حفظ محیط زیست مناطق خود را جدی گرفته اند.

به گزارش ایرنا، رنگ بدن پلنگ ایرانی ترکیبی از خالهای مشکی، سفید مایل به زرد یا خاکستری است و طول بدن این حیوان تا 160 سانتیمتر گاهی تا 180 سانتیمتر و طول دم آن نیز تا 110 سانتیمتر می رسد.

این جانور در نقاط جنگلی، کوهستانها در ارتفاعات زیاد تا سه هزار و 500 متر زندگی می کند و نواحی پردرخت، صخره ای و نزدیک به رودخانه ها را ترجیح می دهد، کمتر به پایین تر از کوهپایه ها می آید و به ندرت در دشتها دیده می شود.

گونه های جانوری و گیاهی استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شکار ممنوع زندگی می کنند.

یک میلیون و 500 هزار هکتار از کل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست قرار دارد.


منبع:ایرنا