ارومیه - ایرنا - رییس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: زاد و ولد میش های ارمنی در زیستگاه پارک ملی دریاچه ارومیه آغاز شده است.


بهزاد شیرپنجه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس گزارش ماموران اداره پارک ملیدریاچه ارومیه مستقر در سرمحیط بانی جزیره کبودان، میش های ارمنی با بره های تازه متولد شده خود در سطح جزیره کبودان مشاهده شدند.

وی اظهار کرد: این گزارش بیانگر آغاز زاد و ولد این گونه حیوانی در سطح جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه است.

شیرپنجه افزود: همه ساله در اواسط فصل بهار، بره آوری میش های ارمنی در سطح جزایر پارک ملیدریاچه ارومیه به خصوص جزیره کبودان که زیستگاه اصلی این گونه در پارک است، آغاز می شود.

رییس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: اکنون 250 راس گوزن زرد ایرانی و 1400 راس قوج و میش ارمنی در جزایر نه گانه دریاچه ارومیه زندگی می کنند.

وی اضافه کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تمام تلاش خود را در راستای حفاظت از گونه های یاد شده انجام داده و از تمام جوامع محلی و نیز دوستداران محیط زیست و طبیعت و تشکل های زیست محیطی درخواست همکاری در راستای حفاظت مطلوب دارد.

رییس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه در طول سال، آب و علوفه کافی برای حیات وحش پارک ملی دریاچه ارومیه ذخیره سازی می شود، اظهار کرد: این زادآوری در نتیجه امنیت زیستگاهی به وجود آمده در جزایر اشک و کبودان است.

قوچ و میش ارمنی گروهی از زیرگونه های گونه گوسفند وحشی است.

گوسفند وحشی به دو گروه زیرگونه ای تقسیم می شود که گروه شرقی آن گوسفند وحشی اوریال (در زبان لاتین به معنی شرقی) و گروه غربی گوسفند وحشی ارمنی نامیده می شوند و گوسفندهای وحشی البرز مرکزی تلفیقی از قوچ و میش های ارمنی و اوریال هستند.

این حیوان که مثل بقیه گوسفندها جنس نر آن قوچ و جنس ماده آن میش نامیده می شود به چندین زیرگونه تقسیم می شود و فقط در شمال و شمال غرب ایران، نخجوان و ارمنستان زندگی می کنند.

یکی از مشخصه های بارز قوچ های ارمنی لکه سفیدرنگی است که در ناحیه کمر دارند که در اصطلاح به آن 'آلاکمر' می گویند.

همچنین در زیر گلو و سینهٔ قوچ و میش ارمنی ریش و موهای زبر کوتاهی به رنگ قهوه ای تا سیاه دیده می شود.

ماده ها شاخ ندارند یا شاخ های آنها بسیار کوچک است.

دریاچه ارومیه دارای پنج هزار و 700 کیلومتر مربع مساحت است که از این پهنه تنها پنج تا 10 درصد باقی مانده و بخش وسیعی از این دریاچه خشک شده است.

پارک ملی دریاچه ارومیه زیستگاه مهمی برای گوزن زرد و قوچ و میش ارمنی است.

جزیره اشک واقع در پارک ملی دریاچه ارومیه که دومین جزیره بزرگ این پارک پس از جزیره کبودان می باشد یکی از مهمترین زیستگاه های گوزن زرد ایرانی در کشور است.


منبع:ایرنا