مشاور سازمان حفاظت محیط زیست گفت:انسان با مصرف بی رویه از سوخت های فسیلی به مرز نابودی نزدیک می شود و بهترین راه حل ، استفاده از انرژی طبیعی است .


اسماعیل کهرم مشاور سازمان حفاظت محیط زیست کشور در گفت و گو با خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران ، در خصوص افزایش روز افزون گرمای زمین اضهار کرد : حدود ۵۰ سال است که متوجه شدیم دمای زمین رو به افزایش است که یکی از علت های آن استفاده بی رویه سوخت های فسیلی از جمله نفت ، زغال سنگ ، مازوت ، گازوئیل است .


وی ادامه داد : حاصل این سوخت های فسیلی گازهای گلخانه ای است که تاثیرات بسیار منفی بر زندگی و کره ی زمین دارد .


مشاور سازمان محیط زیست تصریح کرد : گازهای گلخانه ای ازبین نمی رود بلکه به سمت بالا می رود و مانند سپری متشکل از گازهای متان ، CO2 و بخار آب دور کره ی زمین حایل می شود ،که نور خورشید وارد این سپر می شود ولی حرارت آن خارج نمی شود و عامل مهم در افزایش گرمای زمین است .


وی با اشاره به تاثیرات منفی گرمای زمین بیان کرد : یکی از مضرترین تاثیرات گرمای زمین ذوب شدن یخ های کره ی زمین است ، بگونه ای که نورخورشید به یخ ها برخورد و به آسمان می رود که البته ذوب شدن یخ ها باعث می شود ، برای مدت کمی ، رودخانه ها پر آب شوند اما بعد از مدتی عرض و مقدار آب رودخانه ها کم می شود ، مثل رودخانه گانگا در هندوستان که طی ۳۵ سال ۱۰۰ متر از عرض آن کم شده است .


کهرم افزود : اگر یخ های موجود ازبین برود گرمای نور خورشید به صخره ها و سنگ ها برخورد و جذب آنها می شود و باعث گرمایش بیشتر میشود که البته در این شرایط کشورهای خشک و در حال پیشرفت ضرربیشتری را متحمل می شوند زیرا به اندازه کافی تجهیزاتی مانند آب انبار و سد برای مقابله با خشکی ندارند.


وی ادامه داد : چندی پیش اعلام شد ۶۰۰ دریاچه در ایران در حال خشک شدن است و در نتیجه آب کم ، جنگل ها و سفره های زیرزمینی نابود و هوا بیش از حد گرم می شود که پیش بینی شده است در قرن حاضر که ۱۵ سالش گذشته اگر با همین شرایط و مصرف ادامه بدهیم درجه حرارت کره ی زمین ۴ درجه افزایش خواهد یافت .


مشاور سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به خطر افزایش دما تاکید کرد : دمای زمین اگر۴ درجه افزایش یابد گندم دیگر سبز نمی شود بلکه پخته می شود و اقلام ضروری زندگی چون برنج ، گندم ، سیب زمینی ، ذرت و ... که لازمه ی زندگی است دیگر سبز نمی شود وشرایط تبدیل به قحطی می شود.


کهرم در پایان گفت: سازمان ناسا که انسان را به کره ی ماه برد و برگرداند به دلیل مسائل ***** تا چندی پیش گرمایش زمین را انکار می کرد و بالاخره با مطالعات فراوان اعلام کرد زمین ۰/۶ درجه گرم تر شده است و در نهایت کنوانسیون های مختلف مثل کیوتو ، کپن هاگ و برزیل تشکیل شد تا ما از سوخت های فسیلی کمتر و از انرژی های پاک مثل انرژی باد ، انرژی خورشید و انرژی درونی استفاده کنیم که این راه آینده انسان است و در غیر این صورت انسانی باقی نخواهد ماند .


منبع:باشگاه خبر نگاران