وجود گل و گیاه در خانه به شما کمک می کند که آرامش بیشتری را تجربه کنید.

گیاهان به شما انرژی می بخشند.

از کودکانتان بخواهید تا برای روزهای بهاری باغچه ای مینیاتوری بسازند تا بتوانید از آن ها در تزئین سفره های هغت سین تان استفاده کنید.

ساخت باغچه های مینیاتوری یک فعالیت خلاقانه است که به وسیله آن می توانید بعد از ظهر فوق العاده ای را در کنار کودکانتان سپری کنید.

برای شروع باید در ابتدا ظرفی برای این کار انتخاب کنید . در اینجا یک تشت سبز لعابی را برای اینکار انتخاب کرده ایم . می توانید از انواع جعبه های کوچک و بزرگ ، ظروف سفالی ، حتی جعبه های بزرگ یا همان چمدان هایی که برای زیورآلات یا لوازم آرایشی از آن ها استفاده می کنید ، بهره ببرید و یا می توانید خلاقیت به خرج داده وهر چه که برای اینکار مناسب می بینید ، استفاده کنید.
ظرفتان را با مخلوطی از خاک و کودهای مناسب گیاهان پر کنید در حدی که تا یک سانتی متر مانده به لب آن پر شود. دستان کودکانتان ظریف است پس بهتر است شما وظیفه متراکم کردن خاک درون ظرف را بر عهده بگیرید.

قسمت سخت کار انتخاب طرح کلی باغچه کوچکتان است . مثلاً در اینجا ما یک طاق را انتخاب کرده ایم و با نصب آن می توانیم به راحتی با استفاده از سنگ ریزه بقیه طرح وراه های بین آن را ایجاد کنیم. به کودکانتان اجازه دهید تا خلاقیت های خود را به کار بگیرند.
انتخاب گیاه خیلی سخت نخواهد بود اگر فرزندانتان بدانند دقیقاً چه گیاهانی را دوست دارند. به آن ها اجازه بدهید گیاهان مختلف را امتحان کنند تا به بهترین گزینه برسند. در کل بهتر است که از سه نوع گیاه استفاده کنید : یکی بالارونده ، یکی که گل داشته باشد و دیگری گیاهانی که بافت زیبایی دارند.در این کار می توانید بسیار خلاق باشید و خواهید دید که ظرفتان به سرعت تبدیل به یک باغ مینیاتوری زیبا خواهد شد. فقط کافی است تا دست کودکانتان را باز بگذارید و به آن ها اجازه بدهید از انجام این کار لذت ببرند.در نهایت نیاز به وسایل جانبی برای تزئینات خواهید داشت . این سخت ترین قسمت کار است ، باید انتخاب کنید که صندلی می خواهید یا نیمکت ، چرخ دستی یا ظرفهای آویزان ، قورباغه یا حیوان خانگی سرامیکی ، خرگوش یا بره؟ باز هم بهتر است انتخاب این وسایل را هم به ذهن خلاق کودک تان بسپارید و به او اجازه دهید باغ مینیاتوری خود را مطابق با رویاهایش بسازد.

این نمونه مربوط به یک جعبه جواهرات قدیمی است که برای تزئین آن از دوچرخه و پل استفاده شده و بسیار جالب و خلاقانه تزئین شده است.
این باغ با یک طاق و یک خانه ی کاجی تزئین شده و در کل تزئینات کمی دارد. فقط از یک بره کوچک در میان انبوهی از گل و گیاه های زیبا استفاده شده است.
اگر چه به آنها باغ فرشتگان می گویند اما لازم نیست حتماً از مجسمه های فرشته استفاده کنید .این عکس از کار یکی از کودکان گرفته شده است که در آن از خورده های چوب برای درست کردن میز و صندلی استفاده شده و یک پوست گردو به عنوان کاسه روی میز قرار گرفته است.


می توانید این باغچه های مینیاتوری را در حیاط خانه و زیر درختان بزرگ هم اجرا کرده و از آنها لذت ببرید. این باغچه ها بسیار مناسب برای روز های بهاری نوروز هستند و می توانند جلوه ای زیبا از بهار را در خانه شما به نمایش بگذارند.


منبع:چیدانه