مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب گفت: دوستداران محیط زیست در این شهرستان 10 توله گرگ تازه متولد شده را که در طبیعت رهاشده و قادر به ادامه زندگی نبودند نجات و تحویل این اداره دادند.


اکبر محمدیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یک قلاده ماده گرگ در حاشیه شهر چهاربرج این شهرستان و در داخل نیزارها توله زایی کرده و به دلیل نامعلومی توله هایش را رها کرده بود .

وی اضافه کرد: دوستداران محیط زیست پس از متوجه حضور این توله ها موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب اطلاع دادند و با همکاری ماموران این توله ها را برای مراقبت و نگهداری بیشتر به این اداره انتقال دادند .

رییس اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب گفت: با توجه به اینکه امکانات و شرایط لازم نگهداری از این توله ها تازه متولد شده در میاندوآب وجود نداشت، این توله ها به مرکز استان فرستاده شدند.

وی یادآوری کرد: این توله ها در حال حاضر تنها باید با شیر تغذیه شوند و پس از رشد کافی و توانایی زندگی در دامن طبیعت و در زیستگاه اصلیشان رهاسازی می شوند.

محمدیان افزود: معمولا' هر قلاده گرگ ماده بین شش تا هشت توله می زاید و اینکه این ماده گرگ توانسته در یک زایمان 10 توله را با هم بزاید نیز یک امر غیر طبیعی و نادر است.

وی اضافه کرد: به احتمال زیاد به دلیل دخالت های انسان در طبیعت این گرگ زیستگاه اصلی خود را از دست داده و مانند سایر حیوانات حیات وحش با کمبود مواد غذایی مواجه شده و به همین خاطر به حاشیه شهر آمده و در آنجا توله زایی کرده است.

وی ضمن قدردانی از دوستداران حیات وحش در این شهرستان برای تحویل این توله ها به محیط زیستگفت: شکار بی رویه برخی حیوانات و تخریب زیستگاهها باعث آسیب های جبران ناپذیری به طبیعت شده و برخی از گونه ها را با کمبود مواد غذایی مواجه کرده است.

شهرستان میاندوآب با 260 هزار نفر جمعیت در جنوب اذربایجان غربی واقع شده است.


منبع:ایرنا