یاسوج- ایرنا- مدیرکل همکاری های وزارت محیط زیست آلمان با کشورهای اروپای شرقی و آسیای میانه گفت: همکاری های ایران و آلمان در زمینه حفظ تنوع زیستی زاگرس و جنگل ها و اقلیم آن بررسی می شود.


« کین هورتس » روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: هنوز نمی توان گفت که دولت آلمان چه پروژه ای و با چه خصوصیاتی می تواند برای حفظ جنگل های زاگرس و ترمیم آن اجرا کند اما با بررسی هایی که از امروز شروع خواهد شد می توان در ماه های آینده به بررسی دقیق آن پرداخت.

وی اظهار کرد: دولت آلمان پیش از این، در حوزه زاینده رود پروژه مشترکی را با دولت ایران اجرا کرده است که بسیار موفقیت آمیز بود و از این رو می توان به آینده همکاری های دوجانبه امیدوار بود.

هورتس بیان کرد: در بحث زاینده رود با توجه به پیشرفت هایی که صورت گرفته است می توانیم با تمام قوا کمک کنیم.

وی عنوان کرد: این کمک ها در زمینه حفظ ذخیره گاه های آبی و حفاظت از محیط زیست این منطقه است.

همورتس بیان کرد: زیان های کشاورزی رایج بر منابع آبی در این منطقه به طور کامل مشهود است اما هنوز نمی دانیم استفاده از کودها و سم ها چه تاثیراتی در پی خواهد داشت.مدیرکل همکاری های وزرات محیط زیست آلمان با کشورهای آسیای میانه به همراه جمعی از کارشناسان محیط زیست این کشور و برخی مسوولان ایرانی به منظور بررسی شرایط کنونی جنگل های زاگرس به یاسوج، مرکز کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده است.

زاگرس از کرانه های دریاچه وان در کردستان ترکیه آغاز شده و پس از گذشتن از استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه،همدان، ایلام، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و لرستان تا استان های فارس، کرمان و هرمزگان ادامه می یابد.

در مجموع 12 استان ایران در حوزه رشته کوه زاگرس قرار دارند که 40 درصد از جنگل های ایران را در خود جای داده است.

مساحت کهگیلویه و بویراحمد 1/64 میلیون هکتار است و جنگل های آن به 873 هزار هکتار می رسد.

کهگیلویه و بویراحمد در بخش زاگرس مرکزی قرار دارد.منبع:ایرنا