ضربه دیگری به حیات وحش اقیانوس ها؛

مرگ بیش از 20 نهنگ در سواحل شیلی

تهران- ایرنا-لاشه 20 نهنگ عظیم الجثه سئی (Sei whale) که کارشناسان جهانی محیط زیست آنان را گونه در معرض انقراض اعلام کرده اند، در سواحل خلیج پناس شیلی پیدا شد.


به گزارش ایرنا از فرانس پرس، این گونه اقیانوسی و دریاهای عمیق از نیمه قرن بیستم تاکنون به عنوان حیوانات در معرض انقراض تحت حمایت های بین المللی محیط زیستی قرار گرفته اند.

لاشه این نهنگ های عظیم الجثه در حالی در این ساحل پیدا شد که روند پوسیدگی لاشه آغاز شده بود که این نشان از مرگ آنها در پیش از این مدت حکایت دارد.

نیروی دریایی شیلی در این زمینه گزارش داد: لاشه این حیوانات عظیم الجثه که توسط یک گروه از دانشمندان خارجی فعال در این منطقه به طور تصادفی در سواحل سنگی جنوبی این کشور پیدا شده است، بیش از 10 متر طول دارد.آنها در پی یافتن علت مرگ یا کشته شدن آنها هستند.

یکی از دانشمندان بیولوژیست این گروه می گوید،از آن جا که بدن هیچکدام از آنها زخمی نیست می تواند علت مرگ در اثر یک نوع ویروس کشنده و یا گیر افتادن در جریان آب و به گل نشستن در بخش کم عمق این سواحل باشد که البته باید در مورد آنها تحقیقات بیشتری انجام شود.

این دومین ضربه مهم به حیات وحش اقیانوس ها و دریاهای عمیق در سال جاری است.

دو ماه پیش نیز بیش از 130 نهنگ کله خربزه ای که از اعضای خانواده دلفین های اعماق اقیانوس هستند در سواحل ژاپن به گل نشستند. اقدامی که برخی زیست شناسان از آن به عنوان خودکشی دسته جمعی نیز یاد می کنند.

بعد از به ساحل آمدن این نهنگ ها مردم محلی و اعضای گارد ساحلی برای نجات آنها تلاش های زیادی انجام دادند، اما تعداد زیادی از آنها که در 100 کیلومتری شمال شرق توکیو در گل و لای گیر کرده بودند، جان باختند.