دیرینه‌شناسان در جنوب شیلی رده جدیدی از دایناسورها با خصوصیات متفاوت را کشف کردند که دریچه‌ جدیدی از چگونگی تکامل این جانداران به روی محققان می‌گشاید.



به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا
، در منطقه خوزستان، فسیل‌های دایناسور Chilesaurus diegosuarezi سال 2010 کشف شد؛ اگرچه برخی از اعضای بدن این دایناسور با تیرانوسوروس رکس شباهت دارد، اما در اصل حیوان گیاهخوار بوده است.

این دایناسور که دیرینه‌شناسان از آن به عنوان پلاتی‌پوس دنیای دایناسورها - حیوانی دارای خصوصیات متفاوت پستانداران، خزندگان و پرندگان - یاد می‌کنند، دارای خصوصیات عجیب و منحصر بفردی است.

از آنجاکه این دایناسور ویژگی‌های مختلف چندین نوع دایناسور را داشت، دیرینه‌شناسان هنگام کشف گمان می‌کردند که استخوان‌های چندین دایناسور را کشف کرده‌اند، اما چهار اسکلت کامل این حیوان شناسایی شد. تفاوت قسمت‌های مختلف بدن این دایناسور حاکی از تطابق آن با رژیم خاص غذایی منطقه محل سکونتش بود.

این دایناسور دست‌هایی شبیه به تیرانوسوروس، جمجمه‌ای کوچک و پاهایی شبیه دایناسورهای گردن‌بلند ابتدایی دارد. به نظر می‌رسد Chilesaurus diegosuarezi در حدفاصل بین گروه دایناسورهای گوشت‌خوار و دایناسورهای پرنده که جد پرندگان امروزی محسوب می‌شوند، جای گرفته و قدمت آن به
145 میلیون سال قبل بازمی‌گردد.


نتایج کشف این گونه جدید دایناسور در مجله نیچر به چاپ رسیده است.