به گفته یک محقق؛


بهترین زمان برای صید عقرب‎ها شب است، در این هنگام آنها برای به دست آوردن غذا از مخفی‎گاه خارج می‎شوند.


به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، «افشین خورشیدی»، مسئول آزمایشگاه اداره کل محیط زیست لرستان اظهار کرد: لازمه تشخیص و شناسایی عقرب مثل هر جانور دیگری در اختیار داشتن نمونه سالم است.

وی افزود: هنگام صید باید دقت شود تا لطمه‎ای به نمونه‎های جمع‎آوری شده وارد نیاید و در زمان جستجو و جمع‎آوری عقرب‎ها باید موارد ایمنی لازم مراعات شود. محل‎هایی که احتمال وجود عقرب می‎رود با انبر و بیلچه مورد کاوش قرار می‎گیرد.

خورشیدی ادامه داد: بهترین زمان برای صید عقرب‎ها شب است، چون در این هنگام عقرب‎ها برای به‌دست آوردن غذا و دور از دسترس دشمنان طبیعی خود از مخفی‎گاه خارج می‎شوند. چون‌که عقرب فلورسانس دارد می‎توان با استفاده از چراغ ماوراءبنفش و حتی بدون آن عقرب‎ها را در شب ردیابی، مشاهده و صید کرد.

این پژوهشگر محیط زیست استان خاطرنشان کرد: به‌منظور صید عقرب‎های حفار، مقداری آب درون سوراخ محل زندگی آنها ریخته و از این طریق آن‎ها وادار به خارج شدن از پناهگاه خود می‎شدند. پس از خارج شدن عقرب از پناهگاه آن را صید کرده و درون قوطی مخصوص به خود قرار داده می‎شود.

وی اظهار کرد: پس از مشاهده عقرب، آنرا به‌وسیله انبر یا دو قطعه چوب گرفته و سپس درون قوطی قرار می‎گیرد. به منظور جلوگیری از خورده شدن عقرب‎های کوچک و یا ناقص شدن برخی اندام‎های بدن آن‎ها توسط عقرب‎های دیگر، آنها در قوطی‎های جداگانه قرار داده می‎شوند.

خورشیدی خاطرنشان کرد: نتایج حاصل از پژوهش نشان داده عقرب‎هایی که در استان لرستان و خوزستان مورد مطالعه قرار گرفته، از لحاظ رده‎بندی متعلق به دو تیره بوتیده((Buthidae و اسکرپیونیده(Scorpionidae) هستند.

این محقق گفت: این عقرب‎ها شامل پنج جنس و پنج گونه هستند که جانورانی زنده‎زا بوده و روزها در پناهگاه‎ها بسر می‎برند، این جانوران شب‎ها برای به‌دست آورن غذا از پناهگاه بیرون می‎آیند.

وی با اشاره به روش‎های نگه‎داری نمونه برای کلکسیون، اظهار کرد: بهترین نگه‎دارنده عقرب، الکل اتیلیک 75 درصد است. به کاربردن مایعاتی که حاوی فرمالین بوده یا از درجات الکلی بالاتر تهیه شده است، باعث خراب شدن قسمت‎هایی از بدن، تریکوبتری‎ها، سخت و شکننده شدن و تغییر رنگ عقرب و در نتیجه بروز اشتباه در امر تشخیص می‎شود.

خورشیدی تصریح کرد: در صورتی که نمونه‌ی بزرگ و حجیم باشد، بهتر است با استفاده از سرنگ و سوزن مناسب مقداری الکل به جانور تزریق کرد تا از گندیدگی بعدی آن جلوگیری شود.

مسئول آزمایشگاه محیط زیست لرستان خاطرنشان کرد: تهیه‌ی نمونه‌ی کلکسیونی خشک یا روشی که برای حشرات به کار برده می‎شود، توصیه نمی‎شود.