این امیدواری وجود دارد که با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی، کرگدنها از خطر شکارشدن توسط شکارچیان در امان بمانند.به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از مهر
، دانشمندان هشدار می دهند درصورتی که روند شکار کرگدنها به خاطر شاخشان ادامه یابد، تا چند دهه آینده اثری از آنها باقی نخواهد ماند و عملا باید این حیوان را در زمره گونه های منقرض شده قرار داد.

آمارها نشان می دهند سالانه هزاران کرگدن تنها به خاطر شاخشان شکار می شوند. هم اکنون در بازار سیاه شاخ کرگدن آفریقایی به ازای تقریبا هر نیم کیلوگرم ۳۰ هزار دلار به فروش می رسد. از شاخ کرگدن در تب سنتی چین و ویتنام استفاده می شود و درحالی که دانش نوین پزشکی نشان می دهد اینگونه درمانها تأثیرگذار نیستند اما تقاضا برای محصولاتی از این دست همچنان رو به افزایش است.

به تازگی شرکت دانش بنیانی در سیاتل آمریکا درصدد برآمده تا از تازه ترین مظاهر فناوری های نوین برای نجات این حیوانات استفاده کند. درحقیقت محققان این شرکت تلاش می کنند تا با تکیه بر مهندسی زیستی، شاخ کرگدن جدیدی تولید کنند که از حیث مزه و ظاهر دسته کمی از نمونه واقعی خود نداشته باشد.

این شرکت اخیرا نسخه ابتدایی این فناوری جدید را ارایه کرده و گفته می شود در هفته های پیش رو نخستین شاخ کرگدن مبتنی بر چاپ سه بعدی با قابلیت استفاده در مصارفی نظیر پزشکی را ارایه خواهد کرد.

قرار است این محصول جدید از پاییز امسال راهی بازار شود و جالب اینکه قیمت آن یک دهم قیمت شاخ کرگدن واقعی است. دانشمندان امیدوارند تا با تکیه بر این فناوری جدید جمعیت رو به انقراض کرگدنهای آفریقایی از خطر منقرض شدن نجات یابند.