تهران-ایرنا-مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت:فعالیت معادن در مناطق چهارگانه محیط زیست ممنوع است و به هر دلیلی معدنی در این مناطق فعالیت کند سازمان محیط زیست با آن برخورد می کند.


حمید گشتاسب میگونی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده مناطق چهارگانه تحت پوشش سازمان محیط زیست هستند که فعالیت هر معدنی در آنها مخالف قانون حفا ظت از این مناطق است.

وی اظهار کرد: هر اثری که به عنوان آثار طبیعی و پارک های ملی ثبت شود در طبقه بندی های حفاظتی و طبق قانون هر گونه بهره برداری در آنها ممنوع است.

وی با تاکید بر اینکه در آثار طبیعی و ملی بهره برداری ممنوع است گفت: کارگروه مشترکی بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت معدن تجارت وجود دارد که فعالیت هر گونه معدنی را در محیط زیست مورد بررسی قرار می دهد.

وی اظهار کرد:صدور پروانه فعالیت برای معادنی که در مناطق حفاظت شده قرار دارند، جرم محسوب می شود و پیگیرد قضایی دارد و در سازمان محیط زیست نیز از طریق بخش بازرسی موضوع منعکس و پیگیری می شود.

میگونی گفت:اگر فعالیت غیرقانونی باشد به محض اینکه سازمان محیط زیست مطلع شود در زمینه رفع تخلف اقدام می کند.

وی با بیان اینکه پیش از بهره برداری از یک معدن باید روندی قانونی طی شود، افزود: در ابتدا فرد یا شرکت درخواست کننده برای بهره برداری، مطالبه خود را به وزارت صنعت معدن تجارت ارسال می کند و این وزارتخانه آن درخواست را برای بررسی به سازمان محیط زیست می فرستد.

میگونی ادامه داد: دراین مرحله سازمان محیط زیست از لحاظ اینکه معدن در مناطق حفاظت شده و یا زیستگاه های حساس قرار نگرفته باشد مورد بررسی قرار می گیرد و بر اساس نتیجه بررسی و مطالعه آنها در کارگروه مشترک سازمان محیط زیست و وزارت صنعت معدن تجارت در مورد فعالیت معدن تصمیم گیری می شود.

وی با بیان اینکه مجوز نهایی فعالیت معدن را وزارت صنعت معدن وتجارت صادر می کند، تاکید کرد: اگر در بررسی های اولیه مشخص شود معدن در مناطق حفاظت شده قرار دارد در همان ابتدای راه پرونده مختومه می شود.

میگونی گفت: گاهی با مواردی مواجه می شویم که پروانه اکتشاف به هر دلیلی صادر و معدنی در مناطق ممنوعه فعالیت می کند که در این صورت سازمان محیط زیست با آن برخورد و قطعا فعالیت را متوقف می کند.

فعالیت معادن در طبیعت به ویژه در مناطق حفاظت شده و تحت پوشش سازمان حفاظت محیط زیست یکی از دلایل اصلی تخریب محیط زیست، از بین رفتن پوشش گیاهی و تخریب زیستگاه حیات وحش است.منبع:ایرنا