ایلام - ایرنا - رییس سایت گوزن زرد ایرانی مانشت و قلارنگ ایلام از تولد دو نوزاد گوزن در این سایت برای نخستین باردر سال جاری خبر داد.


فرزاد بهامین روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این دو نوزاد گوزن در روزهای چهارم و هشتم اردیبهشت ماه سال جاری به دنیا آمده اند.

وی افزود: هم اکنون بالغ بر 10 ماده گوزن باردار دیگر تا پایان اردیبشت ماه امسال منتظر تولد فرزندان خود هستند و با توجه به اینکه این جانواران از نوع گاو سانان هستند در هر زایمان یک فرزند به دنیا می آورند.

وی یادآورشد: همه مراحل و فرایند جفت گیری، بارداری، زایمان و نگهداری از فرزندان در محیط طبیعی و طبق روال غریزه جانور انجام می پذیرد.

گوزن ماده بعد از تولد و برای حفظ جان فرزند، نوزاد خود را به مدت15 الی 20 روز استتار می کند، بنابراین در بدو تولد این نوزادان قابل مشاهده نیستند.

سایت گوزن زرد ایرانی استان ایلام که از سال 86 و با شش راس گوزن شروع به فعالیت کرد یکی از موفق ترین و سالم ترین سایت های نگهداری و تکثیر این جانوران در حال انقراض است و هم اکنون با تولد این دو نوزاد جمعیت گوزن های ساکن در این سایت به 44 راس رسیده است.منبع:ایرنا