مدیر کل حفاظت سازمان محیط زیست:

برنامه عمل ملی حفاظت از پلنگ ایرانی در حال تدوین است

تهران- ایرنا - مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اقدامات این سازمان برای حفاظت از پلنگ ایرانی گفت: تدوین برنامه عمل ملی حفاظت از این گونه ارزشمند در دستور کار سازمان قرار دارد.به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی تیموری افزود: این سازمان از حدود 2 سال گذشته با همکاری موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی - مهارتی پلنگ ایرانی به صورت منطقه ای برای کارشناسان مرتبط در ادارات کل حفاظت محیط زیست 31 استان و همچنین افراد تاثیر گذار در جوامع محلی کرده است.

وی اظهار کرد: در این دوره ها تمام کارشناسان مربوطه با همکاری برخی افراد علاقمند، اشخاص صاحب تجربه و تاثیرگذار از طریق به اشتراک گذاشتن اطلاعات توانستند پس از گذراندن حدود سه سال نسبت به تهیه چارچوب اصلی برنامه عمل ملی حفاظت از پلنگ در بهمن ماه 93 اقدام کنند.

تیموری با اعلام اینکه بر اساس آمار 10 سال گذشته ، حدود 50 درصد از عوامل مرگ و میر پلنگ ناشی از شکار و طعمه های مسموم بوده است، افزود:حدود 13 درصد از مرگ و میرها مربوط به تلفات جاده ای ، 4درصد ناشی از بیماری ها، 2 درصد نامشخص و مابقی مربوط به عواملی نظیر مرگ طبیعی از جمله درگیری های درون گونه ای و جاری شدن سیل است.

وی درخصوص 6 مورد تلفات در جمعیت پلنگ در فروردین ماه سال جاری گفت: با بررسی های به عمل آمده، دلایل وقوع این تلفات نیز همان موارد مشابه قبلی است که برای کاهش یا بین بردن آن راهی به جز اجرای برنامه عمل جامع حفاظت از پلنگ ندارد.

مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید در خصوص اقدامات انجام شده برای کاهش تلفات ناشی از عوامل انسانی، گفت: پرداخت به موقع خسارات ناشی از حمله پلنگ به دام های اهلی در دستور کار قرار گرفته است که در صورت ارایه گزارش های ادارات کل حفاظت محیط زیست استانی، موضوع پرداخت خسارت پس از بررسی دفاتر تخصصی و از طریق دفتر حقوقی به صورت موردی قابل انجام است.

وی با بیان اینکه در نظر است از طریق صندوق ملی محیط زیست ساز و کار پرداخت خسارت ناشی از حمله حیوانات وحشی به دام های اهلی به شیوه مناسبی تعریف شود افزود: در تلاشیم موضوع پرداخت خسارت ناشی از گونه های جانوری شاخص در کمترین زمان و با صرف حداقل وقت انجام شود.

وی با اشاره به اینکه از میان 1140 گونه جانوری مهره دار در کشور، بر اساس لیست سرخ IUCN ، حدود 76 گونه جانوری در معرض تهدید است، افزود: لازم است برای ارتقای وضعیت حفاظتی آنها تمهیدات خاصی اندیشیده شود تا مانند شیر ایرانی و ببر خزری شاهد انقراض این گونه های ارزشمند نباشیم.

*** تدوین برنامه عمل حفاظت و مدیریت گونه های جانوری در معرض تهدید

تیموری با بیان اینکه در سال های گذشته این سازمان با همکاری دانشگاه تهران نسبت به تهیه شرح خدمات برنامه مدیریت 30 گونه جانوری اولویت دار اقدام کرده است، گفت: از سال 93 تهیه و تدوین برنامه عمل حفاظت و مدیریت گونه های جانوری در معرض تهدید کشور را به طور ویژه در اولویت قرار داده تا با اجرای این برنامه ها بتوان گامی مهم و کارساز در جهت ارتقای وضعیت حفاظتی این گونه ها برداشت .

وی افزود: از ابتدای سالجاری و همچنین طول دوره برنامه پنج ساله ششم توسعه، تهیه و تدوین برنامه عمل 30 گونه جانوری و اجرای برنامه عمل 15 گونه جانوری شاخص و حایز اهمیت در دستور کار دفتر تنوع زیستی و حیات وحش قراردارد.

*** شناسایی اولویت ها برای جلوگیری از بروز تلفات پلنگ

تیموری با تاکید بر اینکه ماهیت این دوره ها و اهداف برگزاری از آنها انجام امور حفاظتی است، افزود: به دلیل وسعت کشور و پراکنش وسیع گونه پلنگ و دخالت فاکتورهای متعدد در حفاظت از این جانور، شناسایی اولویت های بروز تلفات این گربه سان نیز جزو برنامه های این سازمان است.

*** حضور محیط زیست استان ها در جلسات شورای ترافیک و ایمنی استانی

مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید در ادامه به مرگ و میر پلنگ ناشی از تصادفات جاده ای اشاره کرد و گفت: در این رابطه طی نامه ای از طریق ریاست سازمان حفاظت محیط زیست به وزیر کشور درخواست شد که نمایندگان ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها در جلسات شورای ترافیک و ایمنی استانی حضور فعال داشته باشند و این موضوع در تعدادی از استانها به انجام رسیده و در سایر استانها در حال پیگیری و انجام است.

*** تعیین نقاط حادثه خیز مربوط به تلفات جاده ای حیات وحش

تیموری از برگزاری جلسات مربوط به کارگروه حوادث جاده ای با حضور نماینده وزارت راه برای تعیین نقاط حادثه خیز مربوط به تلفات جاده ای حیات وحش خبر داد و گفت: نقاط حادثه خیز به وزارت راه و شهر سازی برای انجام تمهیدات لازم در نقاط مورد نظر برای پیشگیری از وقوع حوادث جاده ای حیات وحش اعلام شده است.

*** استانداردهای طراحی شبکه زیستگاههای حیات وحش در استان گلستان تدوین می شود

وی خاطر نشان کرد: تدوین استانداردهای طراحی شبکه زیستگاه های حیات وحش برای استفاده در طرح های آمایش سرزمین، ارزیابی توسعه و کاهش و کنترل تصادفات جاده ای حیات وحش در استان گلستان در حال انجام است.

*** تهیه نقاط حادثه خیز تلفات جاده ای حیات وحش در استان سمنان و یزد

تیموری از تهیه نقاط حادثه خیز تلفات جاده ای حیات وحش و تدوین استانداردها برای علایم و تابلوهای هشدار جاده ای و احداث زیرگذر یا روگذر برای عبور حیات وحش در استان سمنان و یزد خبر داد و گفت: این نقاط حادثه خیز به وزرات راه و شهرسازی اعلام شده است.

وی همچنین از تشکیل ' شبکه پلنگ ' از طریق ایجاد پورتال تخصصی پلنگ ایرانی خبر داد و گفت: این شبکه به منظور ثبت منسجم و قابل دسترس و مدیریت اطلاعات مربوط به پلنگ تشکیل شده است و در حال حاضر حدود 1200 عضو دارد.

تیموری افزود: آمار نقاط مشاهده، حضور پلنگ و نقشه پراکنش آن در کشور و همچنین تلفات این گونه از سال 1386 تا فروردین 1394 با تشخیص علل تلفات تهیه شده است.

مدیر کل دفتر مدیریت و حفاظت از شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از نقاط بسیار حساس در کشور در مهاجرت جمعیت نواحی شمال به مرکز، جنوب و غرب کشور مشخص شده است.

*** پیگیری افزایش میزان ضرر و زیان متعلق به گونه پلنگ ایرانی

وی افزود: فهرست بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرور و زیان موضوع بند چ ماده شکار و صید که اواخر سال 93 با پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست به شورای عالی محیط زیست ارایه شد، میزان ضرر و زیان متعلق به گونه پلنگ ایرانی از 5 میلیون تومان به 80 میلیون تومان افزایش یافت که کلیات آن مورد تصویب شورا قرار گرفت و پس از موافقت دستگاه های مسئول نسبت به ابلاغ و آگاهی آن اقدام می شود.منبع:ایرنا