تهران - ایرنا -رییس اداره ساماندهی و هماهنگی امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: منتظر ارسال مدارک لازم از باغ وحش ارم هستیم تا بعد از مطالعه، در مورد ورود شیرهای ایرانی به داخل کشور تصمیم گیری شود.امیر حسین داداشی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:باغ وحش ارم از اتحادیه باغ وحش های اروپا درخواست ورود دو قلاده شیر ایرانی کرده و مدارک لازم برای این منظور را نیز به اتحادیه ارسال کرده است.

وی اظهار کرد:باغ وحش ارم اعلام کرده است که اتحادیه باغ وحش های اروپا مدارک ارسالی را تایید و اکنون از سازمان محیط زیست درخواست صدور مجوز دارد.

وی ادامه داد: سازمان محیط زیست از باغ وحش ارم خواسته است تا مدارک ارسال شده به اتحادیه باغ وحش های اروپا را برای اداره ساماندهی و هماهنگی امور مناطق سازمان ارسال کند تا بعد از بررسی نسبت به اخذ یا عدم اخذ مجوز ورود شیرها تصمیم گیری شود.

داداشی گفت:البته مکان نگهداری شیرها در باغ وحش ارم مورد بازرسی کارشناسان محیط زیست استان قرار گرفت و آنها مدارک تایید شده را به سازمان محیط زیست ارسال کردند، بعد از آن کارشناسان اداره ساماندهی و هماهنگی امور مناطق سازمان محیط زیست نیز از محل بازدید و شرایط مکان نگهداری شیرها را تایید کردند.

وی تاکید کرد: به محض ارسال مدارک لازم از جهت نوع گونه و سلامت به سازمان محیط زیست روند بررسی انجام و تصمیم نهایی اعلام می شود.

داداشی گفت:به طور کلی سازمان حفاظت محیط زیست نسبت با ورود گونه های جدید به داخل کشور مخالف نیست اما باید تمام جوانب از لحاظ نوع گونه، تداخل ژنتیکی، زیر گونه و سلامت تایید شود تا مشکلی برای حیات وحش و محیط زیست کشور به وجود نیاید.

چندی پیش مجموعه باغ وحش ارم از اتحادیه باغ وحش های اروپا درخواست ورود دو قلاده شیر آسیایی یا همان شیر ایرانی را کرده است که واکنش های مختلفی را از سوی دوستداران حیات وحش در دنیای مجازی در پی داشته است.


شیر آسیایی با نام علمی Panthera leo persica، که با نام های شیر ایرانی، شیر هندی و شیر اورآسیایی نیز خوانده می شود، زیر گونه ای از شیرها است که اکنون فقط در جنگل ' گیر ' در گجرات هند یافت می شود.


این زیرگونه از شیر زمانی از ایتالیا و یونان در ساحل دریای مدیترانه تا شمال شرقی هندوستان شامل ایران و شبه جزیره عربستان و آسیای میانه پراگندگی داشت اما شکار بیش از حد، آلودگی آبها و کاهش شدید طعمه های این جانور به نابودی آنها منجر شد تا جایی که امروزه فقط در هند وجود دارد.

این جانور در کنار ببر بنگال، پلنگ هندی، پلنگ برفی و پلنگ ابری یکی از پنج گربه سان بزرگ در هند است.

برخی اطلاعات و گزارش های محققان نشان می دهد تا حدود ۱۵۰ سال قبل این حیوان در شمال خوزستان و جنوب فارس تا بوشهر می زیست.منبع:ایرنا