۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در این گزارش به اخبار کوتاه محیط زیست کشور که در طول هفته جاری رخ داده است می پردازیم.


کودکان روستای دورافتاده ته دره برای زمین نقاشی کشیدند


گرامیداشت روز زمین پاک (دوم اردیبهشت) با حضور دانش آموزان مدرسه **** امانی در روستای ته دره شهرستان طارم استان زنجان با حضور ۲۱ دانش آموز دختر و پسر در قالب مسابقه نقاشی انجام و به نفرات برتر جوایزی اهدا شد.

سید رضا معافی مدنی رئیس اداره محیط زیست طارم در این باره گفت: این روستا در ارتفاعات دور افتاده منطقه شکار ممنوع خرمنه سر واقع شده و مردم خونگرم و مهمان نواز این روستا در زمینه محیط زیست و حفظ آن با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم همکاری بسیار خوبی دارند.

منطقه شکارممنوع خرمنه سر با وسعت ۷۸ هزار هکتار در شهرستان طارم دارای گونه های جانوری شاخصی چون پلنگ، خرس قهوه ای، سیاهگوش، گرگ، گراز، روباه، شغال و انواع پرندگان وحشی می باشد.

کشف ۵۴ کوکر شکم سفید در بندرترکمنمدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در این باره گفت: به دنبال کسب اطلاعاتی از سوی همیاران محیط زیست مبنی بر صید و نگهداری غیرمجاز از پرندگان وحشی، محیط بانان بندرترکمن پس از اخذ نیابت قضایی از دادستان به همراه مامورین پلیس اطلاعات و امنیت این شهرستان وارد مخفیگاه متخلفان شدند.

احمد دباغیان اظهار داشت: در جریان بازرسی از این مکان تعداد ۵۴ پرنده کوکر شکم سفید کشف و ضبط و یک متهم در این رابطه بازداشت و به مراجع قضایی معرفی گردید.
متخلفان از این پرنده ها به عنوان پرنده طعمه برای صید و زنده گیری پرندگان شکاری در زیستگاه های استان گلستان استفاده می کنند.
تیمار و رهاسازی یک سارگپه در شهرستان ناییندر اسفندماه سال ۱۳۹۳ از طریق دو نفر از دوستداران محیط زیست یک پرنده شکاری سارگپه آسیب دیده به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین تحویل گردید.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان نایین در این باره گفت: با مشورت با دامپزشک، تیمار و معالجه سارگپه آغاز و روز به روز وضعیت پرنده بهبود یافت.
حسین اکبری اظهار داشت: سرانجام پس از یک ماه تیمار و مراقبت و پس از اطمینان از سلامت کامل، این پرنده شکاری با موفقیت رهاسازی شده و در طبیعت به پرواز در آمد.بازداشت شکارچی غیرمجاز در عنبرآباد کرماننیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان عنبرآباد کرمان حین گشت و کنترل در مجتمع باغات کشت و صنعت، یک شکارچی متخلف را بازداشت نمودند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عنبرآباد گفت: از این متخلف لاشه دو پرنده جیرفتی و یک کبوترچاهی به همراه یک قبضه سلاح شکاری دولول، شانزده عدد فشنگ و یک چاقو کشف و ضبط گردید.

نرگس افشار منش اظهار داشت: متهم پس از پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست به همراه پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شهرستان گردید.

فرود درناهای خاکستری در گندمزارهای روستای گل تپه


هفته گذشته اهالی روستای گل تپه در استان کردستان، اداره محیط زیست شهرستان سقز را در جریان فرود تعدادی پرنده بزرگ جثه در مزارع حاشیه این روستا قرار دادند.
محیط بانان نیز عازم محل شده و برای اولین بار تعدادی درنای خاکستری را که در مسیر مهاجرت خود در گندمزارهای روستای گل تپه در حاشیه منطقه حفاظت شده بیجار فرود آمده بودند مشاهده و از آنان تصویر برداری نمودند.

۱۰۰۰ پرنده آبزی و کنار آبزی مهاجر در سد سلامی خواف فرود آمدند


مسئول حفاظت محیط زیست خواف گفت: خوشبختانه با آبگیری مجدد سد تاریخی سلامی که با همت این اداره و اعضای شورای اسلامی و کشاورزان سلامی جهت بتن مسیر خروج آب و انحراف آن به سمت سد صورت گرفت، قریب به ۱۰۰۰ پرنده آبزی و کنار آبزی جهت استراحت چند روزه و بازیابی توان بازگشت در دریاچه سد سلامی فرود آمدند.

عباس طاهریان اظهار داشت: تنوع گونه ها نیز در سد سلامی زیاد بوده و قریب به ۱۷ گونه پرنده از قبیل درنا، حواصیل خاکستری، پلیکان، اردک سرحنایی، آنقوت، اردک نوک پهن، اردک سرسبز، خوتکا، چنگر، اکراس، فالاروپ، خوتکای ابرو سفید، کاکائی صورتی، کاکائی بزرگ، پاشلک، سلیم، حواصیل زرد، چوب پا و … ظرف چند روزه گذشته در این سد مشاهده شده و در حال حاضر نیز حضور دارند.مسئول حفاظت محیط زیست خواف همچنین گفت: چندی پیش نیز در همین موقعیت پرنده بوجانگا برای اولین بار در خراسان رضوی توسط محیط بانان شهرستان شناسایی و به فهرست پرندگان اداره کل متبوع افزوده شد.

عامل شکار یک روباه در مسجدسلیمان دستگیر شدنیروهای یگان محیط زیست شهرستان مسجدسلیمان حین گشت و کنترل در منطقه حفاظت شده هفت ****ان یک نفر شکارچی متخلف را بازداشت نمودند.


رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مسجدسلیمان در این باره گفت: از این متخلف لاشه یک روباه و یک قبضه اسلحه اسلحه شکاری کشف و ضبط گردید.

بهروز نجاتی اظهار داشت: متهم پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.
تحویل چهار توله گربه جنگلی به محیط زیست بندر ترکمنبه گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان، به دنبال دریافت اطلاعات مردمی از یک دوستدار محیط زیست در خصوص مشاهده چهار توله گربه جنگلی در حاشیه شهرستان بندر ترکمن، گشت یگان محیط زیستبندرترکمن با حضور در محل ۴ قلاده توله گربه جنگلی را در حالی اوضاع جسمانی مناسبی نداشتند را مشاهده نمودند.جستجو برای یافتن گربه جنگلی مادر در دستور کار قرار گرفت اما تلاش ها بی نتیجه ماند و پس از تحقیق از افراد منطقه مشخص شد که ظاهرا به دلیل وجود دامداری های متعدد و سگ های گله فراوان احتمال گربهجنگلی ماده مصدوم شده و یا از بین رفته است.
وضعیت جسمانی توله ها به نحوی بودکه نشان میداد طی چند روز گذشته از سوی مادر تغذیه نشدند.

توله گربه ها توسط محیط بانان به اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان منتقل شده و هم اکنون تحت تیمار و مراقبت می باشند.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران