کارشناسان از احتمال انقراض و کاهش تعداد مرغ‌های دریایی به دلیل حمله و هجوم خرس‌های قطبی گرسنه به لانه‌های آن‌ها که یک پدیده جدید جانورشناسی است خبر می‌دهند.به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، خرس‌های قطبی در قطب شمال به دلیل ذوب شدن آب دریا و عدم توانایی آن‌ها در رسیدن به منطقه شکار و گرسنگی شدید به خوردن تخم‌ مرغ‌های دریایی روی آورده‌اند.

گفتنی است، کارشناسان جانورشناسی با مطالعه بر روی چگونگی حرکت و سفر کردن خرس‌های قطبی در قطب شمال ورود آن‌ها به منطقه محل سکونت مرغ‌های دریایی را 30 روز زودتر به نسبت زمان مشابه در 10 سال گذشته مشاهده کرده‌اند.بررسی‌ها نشان می‌دهند بر اساس آمارها بیش از 90 درصد از لانه‌های مرغ‌های دریایی مورد حمله خرس‌های قطبی قرار گرفته و مرغ‌های دریایی نیز نتوانسته‌اند از خود دفاع کنند.

کارشناسان اعتقاد دارند ذوب شدن یخ‌ها در طول 40 سال اخیر به دلیل پدیده گرم شدن کره زمین علت اصلی وقوع این حادثه بوده است. در حال حاضر افزایش دما تا 7 درجه سانتی‌گراد در این مناطق مشاهده شده است.


کارشناسان نمونه مشابه همین رفتار را در مناطق دیگر قطب شمال از جمله کانادا، آلاسکا و روسیه مشاهده کرده‌اند.


آن‌ها بر این اساس هشدار می‌دهند گرسنگی باعث تغییر ذائقه خرس‌های قطبی و روی آوردن آن‌ها به خوردن تخم‌مرغ به عوض شکار ماهی شده است و می‌تواند منجر به انقراض نسل مرغ‌های دریایی شود.