کوچ پرندگان مهاجر از زیستگاه های شمال خوزستان

دزفول - ایرنا - افزایش دما در خوزستان منجر به کوچ پرندگان مهاجر از تالاب ها و حاشیه رودخانه های شمال این استان شد.رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول چهارشنبه به ایرنا گفت: این پرندگان که مناطق سردسیر سیبری برای زمستان گذرانی به آبگیرهای منطقه شمال خوزستان مهاجرت کرده بودند، مهاجرت خود را به مناطق سردسیر آغاز کردند.

فرهاد قلی نژاد زیستگاههای حاشیه رودخانه دز و بالارود، دریاچه سد دز، آبگیرهای منطقه شهیون و سردشت و میکروتالاب های جنگل دز، تالاب حاجات، تالاب باقر، تالاب میانرود و تالاب های عباس آباد و زاویه ها را محل زیست این پرندگان مهاجر در فصل زمستان در شمال خوزستان و منطقه دزفول عنوان کرد.

وی این پرندگان را شامل کشیم، باکلان (قره قاز)، انواع مرغابی، تنجه، آنقوت و سایر پرندگان عنوان کرد و افزود: پرندگان مهاجر برای سپری کردن فصل گرما به مناطق سردسیر شمالی مهاجرت می کنند و با آغاز فصل پاییز باردیگر به منطقه شمال خوزستان باز می گردند.

میکروتالابهای پارک ملی دز شامل تالاب یعقوب، تالاب حاجات، باقر، میانرود، دریاچه سد دز و رودخانه دز زیستگاه زمستانی پرندگانی هستند که همه ساله از نقاط مختلف کره زمین به این مناطق مهاجرت می کنند.

برای جلوگیری از شکار پرندگان مهاجر و حفاظت از آنها شکار در تالاب های پارک ملی و منطقه حفاظت شده دز ممنوع است.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده دز رویشگاه جنگلی نیمه گرمسیری حاشیه رودخانه دز به عنوان زیستگاه های ارزشمند پرندگان و حیات وحش شناخته شده و دارای میکروتالاب های منحصر بفرد و زیستگاه غنی انواع آبزیان و پرندگان است.

برخی از پرندگان مهاجر همه ساله با طی صدها کیلومتر برای زمستان گذرانی به منطقه شمال خوزستان مهاجرت می کنند.
منبع:ایرنا