به مناسبت روز جهانی زمین پاک؛

زمین به روایت تصویر

تهران- ایرنا- 22 آوریل مصادف با 2 اردبیهشت ماه روز جهانی زمین پاک است. برگزاری مراسم مختلف به همین مناسبت در سراسر دنیا به جهانیان یادآوری می کند که فقط یک زمین داریم و باید در حفاظت از آن کوشا باشیم.


توسعه شهرنشینی و افزایش فعالیت های صنعتی و کشاورزی موجب زیاد شدن پسماندها در این بخش ها شده است که در طولانی مدت برای محیط زیست و انسان ها مشکلاتی به همراه آورده است.

تولید روزانه 48 تا 49 هزار تن زباله شهری در ایران، آن را به کشوری پیشتاز در این زمینه تبدیل کرده است. سرانه روزانه تولید زباله در شهرها 650 تا 750 گرم است و در روستاها 400تا 500 گرم است.

همچنین روزانه 33 میلیون تن پسماند صنعتی و حدود 400 تن پسماند بیمارستانی در کشور تولید می شود که ساماندهی آنها نیاز به برنامه ریزی دارد.** روز جهانی زمین پاک

مراسم گرامیداشت روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می شود و به مردم یادآوری می کند که نباید سیاره خود زمین را فراموش کنند.

تاریخچه این مناسبت به سال 1969 و زمانی باز می گردد که جان مک مونل علاقمند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو در مورد محیط زیست مطرح و پرچم زمین پاک را طراحی کرد.

یوتانت دبیرکل سازمان ملل بین سال های 1962- 1971 از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم های سراسر دنیا ثبت شد.

در ایران نیز همزمان با دیگر کشورهای جهان در روز زمین پاک مراسمی مرتبط برگزار می شود.

در گزارش زیر تصاویری از زمینی عاری از پسماند و مملو از زباله آورده شده است.
منبع:ایرنا