۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: همزمان با آغاز فصل زاد و ولد وحوش، با تولد یک بره جبیر، یک بره میش و انتقال یک بره آهو، زندگی در سایت تکثیر سلامی خواف جریان یافته است.
طی روزهای گذشته یکی از جبیرهای سایت سلامی یک بره به دنیا آورد و باعث خوشحالی محیط بانان و طبیعت دوستان شهرستان خواف شد.


بره جبیر تازه متولد شده به لحاظ جنسیت نر بوده و کاملا سالم و سرحال می باشد.
رئیس اداره محیط زیست خواف در این باره گفت: با تولد این بره جبیر تعداد جبیرهای سایت سلامی به ۱۳ عدد افزایش یافت.


عباس طاهریان اظهار داشت: در صورت موافقت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی این اداره آمادگی رهاسازی جبیرهای موجود را در منطقه حفاظت شده سیرخون را دارد.
منطقه حفاظت شده سیرخون تنها زیستگاه طبیعی جبیر در استان پهناور خراسان رضوی به شمار می رود و در گذشته جمعیت بالایی از جبیر در دشت های این منطقه زندگی میکرده است.

بر اثر فشار توسعه ناپایدار و شکار غیرمجاز در سال های گذشته، تعداد جبیر در طبیعت منطقه سیرخون به شدت کاهش یافته و به عددی شاید یک رقمی رسیده است.
برقراری امنیت و رهاسازی بخشی از جمعیت تکثیر شده در اسارات، می تواند به تقویت ژنتیکی جبیرهای موجود در طبیعت و احیای نسل این گونه ارزشمند در دشت سیرخون کمک شایانی نماید.…………………

…..
تصاویر فوق: بره جبیر تازه متولد شده در کنار مادرش در سایت تکثیر سلامی


همچنین چند روز پس از تولد بره جبیر، میش جوانی که سال گذشته به سایت سلامی منتقل شده بود در اولین سال حضور خود یک بره به دنیا آورد.
در حال حاضر با تولد این بره میش تعداد این گونه (قوچ و میش) در سایت سلامی خواف به ۹ عدد افزایش یافت.
عباس طاهریان اظهار امیدواری کرد با توجه به اینکه اکثر قوچ و میش های موجود در سایت توان بازگشت به طبیعت را دارند، ظرف چند ماه آینده با برنامه ریزی اصولی در منطقه شکار ممنوع سده رهاسازی گردند.
…………………

…..
تصاویر فوق: بره میش تازه متولد شده در کنار مادرش در سایت تکثیر سلامی


همچنین بره آهویی که هفته گذشته به سایت سلامی منتقل شده بود هم اکنون در سلامت و شادابی کامل بسر می برد.
این بره آهو توسط یکی از چوپانان پیدا شده بود و یک بز اهلی که بزغاله تازه متولد شده ای نیز داشت این بره آهو را به فرزندی پذیرفته و به آن شیر می داد.
با موافقت چوپان، بره آهو به همراه بز اهلی و بزغاله اش به سایت سلامی منتقل شده و هم اکنون در کنار هم روزهای خوبی را سپری می کنند.


سایت تکثیر و احیاء سلامی با هدف پرورش جبیر و سایر گونه های جانوری، رهاسازی و معرفی مجدد این گونه ها به عرصه های طبیعی شهرستان خواف در آذرماه ۱۳۸۶ با انتقال ۲ راس جبیر ماده و یک راس جبیر نر از پناهگاه حیات وحش شیراحمد سبزوار افتتاح گردید.

هم اکنون سه گونه جانوری آهو، جبیر و قوچ و میش وحشی در این سایت نگهداری می شوند.منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران