تهران - ایرنا - مراسم گرامیداشت روز زمین پاک با هدف معرفی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز و با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، وزیر نفت ، نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد،مدیر بخش ایمنی آموزش و بهداشت (HSE) وزارت صنعت معدن تجارت،معاونان عمرانی استانداری ها و جمعی از فعالان حوزه صنعت و نفت آغاز شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، در این مراسم 68 واحد صنعتی و خدماتی سبز همزمان با شانزدهمین همایش صنعت سبز با شعار حفاظت از آب و خاک معرفی و تقدیر می شوند.

در این مراسم سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: واحدهای صنعتی سبز بر اساس اصول علمی و آماری انتخاب شدند.

متصدی افزود: شاخص های اصلی انتخاب واحدهای صنعتی و خدماتی سبز بر اساس مدیریت فاضلاب، مدیریت آب، مواد زائد، آلودگی ها، شاخص های زیست محیطی دیگر مد نظر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه واحدهای صنعتی و خدماتی از طریق سیستم مکانیزه و سایت سازمان ثبت نام کردند، افزود: مستندات ارایه شده کنترل و بر اساس اصول علمی و آماری واحدهای صنعتی و خدماتی سبز انتخاب شدند.*** لوح و تندیس برای واحد های صنعتی سبزمتصدی همچنین گفت : از بین 303 واحد صنعتی و خدماتی که در سایت سازمان حفاظت محیط زیستثبت نام کرده اند، تعداد 68 واحد در سه گروه واحدهای برگزیده صنعتی و خدماتی سبز دریافت کننده لوح تندیس زرین ، لوح تندیس سیمین و واحدهای صنعتی و خدماتی قابل تقدیر، انتخاب شده اند.

به گفته وی، این انتخاب در یک فرآیند نزدیک به یک سال گذشته بر اساس بررسی و با معیارهای جدید و کاملا تخصصی صورت گرفته است.
*** اعطای گواهی نامه های صنعت سبز با مشارکت یونیدو
معاون ابتکار افزود: امسال یونیدو در خصوص تعیین شاخص ها و نظارت بر آنها با این سازمان همکاری کرده است تا بتوانیم رقابت پذیری با بازار جهانی را فعال کنیم.

وی ادامه داد: اعطای گواهی نامه های امسال با مشارکت یونیدو خواهد بود تا فضایی برای رقابت صنایع در بازار جهانی ایجاد شود.
*** تقدیر از واحد های پالایشگاهی کشور در همایش صنعت سبز
متصدی با تاکید بر اینکه تلاش صنایع در حفظ محیط زیست و حس مسوولیت واحدهای صنعتی و خدماتی که داشته اند قابل تقدیر است، اظهار داشت: در شانزدهمین همایش صنعت سبز از واحدهای پالایشگاهی کشور به دلیل فعالیت های تاثیر گذار در تولید محصول سبز که منجر به بهبود کیفیت هوا در کلانشهرها و ارتقای سطح سلامت شهروندان شده اند نیز تقدیر می شود.
*** روز جهانی زمین پاک
روز جهانی زمین پاک هر ساله در
22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می شود و به همه مردم یادآوری می کند که نباید سیاره خود ' زمین' را فراموش کنند.

تاریخچه این مناسبت به سال 1969 و زمانی باز می گردد که جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد.

یوتانت دبیر کل سازمان ملل (1962- 1971) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم های سراسر دنیا تبدیل شد.

در ایران نیز همزمان با دیگر کشورهای جهان در روز زمین پاک مراسمی مرتبط برگزار می شود.منبع:ایرنا