مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: یک قطعه سنجاب از نژاد ایرانی در این شهرستان امروز به دامان طبیعت باز گردانده شد.کامران حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این قطعه سنجاب توسط دوستداران محیط زیست این شهرستان تحویل اداره حفاظت محیط زیست شده بود.

وی اضافه کرد: ماموران این اداره پس از اطمینان از سالم بودن این قطعه سنجاب، آن را در جنگل های منطقه کوران که زیستگاه این نوع سنجاب ها در منطقه به شمار می رود، در دامان طبیعت رهاسازی کردند.

وی اظهار کرد: بازگشت دوباره این گونه جانوری به طبیعت و زیستگاه اصلی آن می تواند زمینه را برای زاد و ولد آنها فراهم کند و در حفظ و بقای این گونه جانوری موثر باشد .

وی با قدردانی از شهروندانی که گونه های مختلف جانوری را تحویل اداره حفاظت محیط زیست می دهند، افزود: دوستداران محیط زیست در این شهرستان مشارکت بسیار خوبی در صیانت از عرصه های مختلف زیست محیطی با این اداره دارند.

حسینی گفت: در همین راستا در سال گذشته بیش از 60 شکارچی با اظهار ندامت از شکار دست برداشتند .

سنجاب ایرانی جانوری متوسط الجثه و بین 20 تا 25 سانتی متر طول دارد و موهای پشتی آن خاکستری متمایل به قهوه ای بوده و زیر بدن جانور زرد رنگ و موی سر و پشت دم قرمز حنایی است.

سر و دم قرمز رنگ سنجاب ایرانی مشخصه ای است که این پستاندار را از دیگر سنجاب های موجود در ایران متمایز می سازد، این جانور از میوه هایی مانند توت، مغزهایی همچون گردو، بادام، فندق و بلوط، برگ ها، جوانه ها و پوست درختان تغذیه می کند.

سنجاب ایرانی دانه هایی مانند بلوط را در زیر خاک پنهان می سازد که این کار او، کمک فراوانی به رشد و تجدید حیات جنگل های بلوط در غرب ایران می کند.

مهمترین زیستگاه سنجاب ایرانی در ایران، جنگل های بلوط سردشت در آذربایجان غربی است.


منبع:ایرنا