۲۴ فروردین ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در سال ۱۳۸۴ یازده هزار مترمربع از اراضی ملی واقع در منطقه حفاظت شده جاجرود تهران، روستای ده­ترکمن (همه سین)، با کاشت درخت، دیوارچینی و احداث آثار اعیانی به تصرف درآمد.
در همان سال با شکایت اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار پرونده ای در این زمینه در دادسرای ناحیه ۱۹ تهران به جریان افتاد.


در جریان تحقیقات و رسیدگی به این پرونده، دادگاه اراضی مذکور را تصرف شده اعلام و رای خود مبنی بر رفع تصرف از اراضی ملی را صادر نمود.


در تاریخ ۹۴/۱/۲۴، با دستور سرپرست شعبه ویژه زمین­خواری، با حضور عوامل پلیس پیشگیری کلانتری ۱۲۸ تهران، عوامل مرکز عملیات پلیس امنیت تهران، نیروهای یگان محیط زیست پارک های ملی خجیر و سرخه و حصار و در حضور شخص متصرف، دیوار کشی و سازه های موجود، تخریب شده، اراضی مذکور رفع تصرف و صورتجلسه مربوطه نیز تنظیم گردید.


لازم به ذکر است زمین های رفع تصرف شده از اراضی ارزشمند و مهم در داخل منطقه حفاظت شده جاجرود می باشد که دارای ارزش اکولوژیک بالایی بوده و به همین جهت بازپسگیری آن­ها حائز اهمیت بسزایی بود.


همچنین به منظور بازگرداندن عرصه به حالت اول، کلیه درختان کاشته شده با کمترین آسیب از محل کاشت خارج و در محل محوطه اداره پارک های ملی خجیر و سرخه­ حصار کاشته شدند.منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران