پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست استان تهران به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر تصمیم متخلفین به فروش تعدادی توله گرگ، به تحقیق در این زمینه پرداختند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در این باره گفت: یکی از محیط بانان بصورت ناشناس و در قالب مشتری با فروشنده توله گرگ ها برای خرید هر توله گرگ به مبلغ یک میلیون تومان وارد مذاکره شده و پس از جلب اطمینان، با وی برای تحویل توله گرگ ها قرار گذاشت.

نقی میرزاکریمی اظهار داشت: فروشنده متخلف محلی در شرق تهران و ساعت یک بامداد را برای ملاقات با خریدار تعیین و محیط بان نیز با لباس شخصی در سر قرار حاضر شد.
در همین زمان سایر نیروها در اطراف محل مستقر شده و بصورت ناشناس محل ملاقات را زیر نظر داشتند.
میرزاکریمی گفت: پس از مدتی دو فروشنده در محل حاضر شده و مامورین پس از اطمینان از همراه داشتن توله گرگ ها جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.


در این رابطه دو متهم غافلگیر و بازداشت شده و در بازرسی از درون خودروی آنها دو توله گرگ کشف و ضبط گردید.
متهمین شبانه به بازداشتگاه منتقل و صبح روز بعد به همراه پرونده تشکیل شده و به مراجع قضایی معرفی شدند.


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: متهمین در جریان بازجویی ها اعتراف نمودند در اطراف یکی از روستاهای اردبیل گرگی را مشاهده نمودند که وارد سوراخی درون زمین شده است.


متخلفین اعتراف نمودند که ابتدا بوسیله سگ های روستا، ماده گرگ را از اطراف لانه فراری داده و سپس با اجاره یک بیل مکانیکی از معدنی در همان نزدیکی به مبلغ ۸۰ هزار تومان زمین را تا عمق حدودا ۷ متری کنده و پس از تخریب لانه، پنج توله گرگ را از درون آن خارج نموده اند.


آنها گفتند که قصد داشتند توله گرگ ها را به تهران منتقل نموده و هر کدام را یک میلیون تومان به فروش برسانند.
نقی میرزاکریمی اظهار داشت: متهم اصلی با دستور مقام قضایی روانه بازداشتگاه شده و متهم ردیف دوم که رانندگی خودرو را به عهده داشت به قید ضمانت آزاد شده است.


قرار است طی هماهنگی به عمل آمده سه توله گرگ دیگر که هنوز در اردبیل نگهداری می شوند به محیط زیست آن استان تحویل شوند.
با توجه به تخریب لانه، فراری دادن گرگ مادر و گذشت چندین روز از زمان زنده گیری، توله گرگ ها قابلیت بازگشت به طبیعت را نداشته از نظر محیط زیست تلف شده محسوب می شوند.

میرزاکریمی گفت: دو توله گرگ کشف شده جهت تیمار و مراقبت تحویل کلینیک حیات وحش پردیسان شدند.بر اساس مصوبه هیئت وزیران نرخ ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از
شکار غیرمجاز و یا اتلاف هر عدد گرگ معادل
پنجاه میلیون ریال تعیین شده است.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران