فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  11
لایک لایک:  9
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  مدیر انجمن طبیعت و حیات وحش
  مدیر سایت گالری عکس

  تخصص
  -
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  شماره عضویت
  10572
  میانگین پست در روز
  4.13
  تعداد ارسال ها
  7,736

  8 دلایل ذبح گوزن های اروپایی باغ وحش ارم

  سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد:

  دلایل ذبح گوزن های اروپایی باغ وحش ارم

  تهران- ایرنا-مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: موضوع حقوق حیوانات، ارزش قایل شدن برای حق زیستن تمام گروه های جانوری و حفاظت از تنوع زیستی کشور، به ویژه گونه های جانوری در معرض تهدید همواره جزو اولویت های این سازمان است.  به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سید مجید خرازیان مقدم با اشاره به انتشار خبر ذبح گوزن اروپایی با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست، افزود: مجتمع تفریحی، ورزشی ارم تیر ماه سال گذشته در نامه ای به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران درخواست کرده بود به علت ازدیاد جمعیت گله گوزن های زرد و قرمز اروپایی موجود در باغ وحش ارم و تعدیل جمعیت آنها، تعدادی از آنها را ذبح و به مصرف گوشتخواران این مجموعه برساند.

  وی توضیح داد: گونه های ذکر شده گونه غیر بومی و وارداتی بوده اند و به طور کلی گونه های جانوری باغ وحشی غالبا ارزش حفاظتی و رهاسازی در طبیعت را ندارند و چنانچه دچار تولید مثل درون گروهی شوند حتی ارزش ژنتیکی قابل توجهی نیز نخواهند داشت.

  مقدم با بیان اینکه ارزش های اکولوژیکی گونه های باغ وحشی بسیار ناچیز بوده و به دلایل متعدد در مطالعات ژنتیکی هم غالبا نمی توان آنها را معیار قرار داد، افزود: در باغ های وحش با توجه به افزایش تعداد جمعیت این گونه ها و ثابت و محدود بودن فضای نگهداری آنها، احتمال شیوع بیماری و سایر آسیب ها در بین افراد جمعیت افزایش یافته و چنانچه نسبت به تعدیل جمعیت آنها اقدام نشود در مواردی تمام جمعیت تلف خواهند شد.

  وی ادامه داد: در مورد اخیر نیز ذبح این حیوانات شامل گوزن های پیر و ناتوان بوده که در جمعیت و پویایی آن نقش مهمی را ایفا نمی کردند و بعد از مدتی خودبه خود دچار مرگ و میر می شدند.

  مقدم با تاکید بر اینکه به منظور تعدیل جمعیت مازاد گونه های جانوری نگهداری شده در باغ های وحش، گزینه های دیگر مانند انتقال جمعیت مازاد به سایر مراکز که متقاضی هستند باید در اولویت قرار گیرند، اظهار داشت: این موضوع از طریق ادارات کل حفاظت محیط زیست استانی به باغ های وحش ابلاغ شده است و لازم است مالکان باغ های وحش ضمن تعامل بیشتر با یکدیگر برای تعدیل جمعیت گونه های جانوری مازاد ، گزینه انتقال و یا مبادله گونه های مذکور را در اولویت قرار دهند.

  وی با بیان اینکه موضوع حقوق حیوانات و ارزش قائل شدن برای حق زیستن تمام گونه های جانوری همواره مد نظر سازمان حفاظت محیط زیست بوده است، گفت: حفاظت از تنوع زیستی کشور و ارتقای سطح حفاظتی گونه های جانوری بومی و بویژه گونه های جانوری در معرض تهدید همواره جزو اولویت های سازمان بوده و به این منظور اتخاذ سیاست ها و تدابیر لازم برای کاهش فشار بر جمعیت گونه های جانوری موجود در طبیعت همواره مد نظر این سازمان بوده است .

  مقدم با اشاره به تهیه و تدوین دستورالعمل مراکز تکثیر و پرورش در اسارت پستانداران و پرندگان وحشی در سال های اخیر گفت: به رغم اینکه هدف متقاضیان این گونه مراکز ( بدون شکارگاه و یا دارای شکارگاه ) موضوع تامین پروتئین حیوانی و یا موضوع شکار حیوانات است، لیکن وجود این گونه مراکز می تواند منجر به کاهش فشار بر روی جمعیت گونه های جانوری وحشی در طبیعت شده و نهایتا حفاظت از آنها که برای سازمان حفاظت محیط زیست در اولویت است به نحو بهتری به انجام رسد.

  به گفته وی، استفاده از گوشت حیوانات وحشی به منظور تغذیه سایر جانوران و حتی غذای انسان ها هیچگونه تخلفی محسوب نمی شود و بعضی از گونه های جانوری وحشی با اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست در مراکز تکثیر و پرورش برای تامین پروتیین حیوانی پرورش داده شده و همانند دام محسوب می شود.

  مقدم با تاکید بر اینکه در باغ های وحش باید گزینه های دیگر در جهت تعدیل جمعیت در اولویت قرار گیرند اظهار داشت: گونه های جانوری بومی نگهداری شده در باغ های وحش نیز به رغم اینکه این گونه ها غالبا قابلیت رها سازی مجدد در طبیعت را ندارند ولی می توانند از نظر ژنتیکی حائز اهمیت باشند و لازم است که باغ های وحش در نگهداری مطلوب این گونه ها تمام تمهیدات لازم را به عمل آورند.

  تیرماه سال گذشته ۲۲ راس گوزن قرمز و ۱۵ راس گوزن زرد اروپایی که بدون برنامه ریزی کارشناسانه

  در باغ وحش تهران تکثیر شده بودند به دلیل عدم وجود فضای کافی برای نگهداری در این باغ وحش بنا به درخواست مسوولان باغ وحش با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست ذبح شدند.


  منبع:ایرنا
  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​

 2. #2
  مدیر انجمن طبیعت و حیات وحش
  مدیر سایت گالری عکس

  تخصص
  -
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  شماره عضویت
  10572
  میانگین پست در روز
  4.13
  تعداد ارسال ها
  7,736
  ذبح گوزن های اروپایی ارم تخلف نیست/ راه حل های بهتری هم وجود داشت!
  دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان محیط زیست ذبح گوزن های اروپایی باغ وحش ارم با مجوز این سازمان را قانونی عنوان کرد و گفت: البته راه حل های بهتری مانند واگذاری این گونه به دیگر باغ وحش ها نیز وجود داشت.
  دکتر مجید خرازیان مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: اینکه باغ وحش ارم برای تعدیل جمعیت یک گونه غیر بومی از سازمان محیط زیست مجوز گرفته تخلف نیست و امری عادی است.


  دیدگاه سازمان محیط زیست حفاظت از گونه های ارزشمند است نه حمایت از حقوق حیوانات  به گفته وی، دیدگاه سازمان محیط زیست یک دیدگاه حفاظتی آن هم در مورد گونه هایی است که ارزش اکولوژیکی و ژنتیکی دارند و به دنبال مسائلی از جمله حقوق حیوانات نیست .


  مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست اظهار داشت: جایی که یک گونه دارای ارزش اکولوزیکی باشد سازمان محیط زیست تمام تلاش خود را برای حفاظت از آن گونه خواهد کرد کما اینکه طی ۴ سال گذشته با وجود تمام فشارها در برابر معدوم کردن ببر سیبری موجود در قرنطینه همین باغ وحش مقاومت کرده ام.


  گونه های غیر بومی باغ وحش ارزش اکولوزیکی و ژنتیکی ندارد  مقدم تصریح کرد: گوزن های قرمز و زرد اروپایی نه تنها بومی ایران نیستند و نقشی در تنوع زیستی کشورمان ندارند بلکه به طور کلی گونه های باغ وحشی برای سازمان محیط زیست ارزش حفاظتی ندارند.وی تأکید کرد: حتی گونه های بومی کشور که به دلایلی از جمله مصدومیت به باغ وحش ها تحویل داده می شوند به دلیل تولید مثل های درون گروهی برای سازمان محیط زیست ارزش اکولوژیکی و حتی ژنتیکی چندانی ندارند.  ذبح یکی از راه حل های تعدیل جمعیت در باغ وحش  مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست اظهار داشت: زمانی که جمعیت چنین گونه هایی در باغ وحش ها از ظرفیت و گنجایش باغ وحش افزایش می یابد صاحبان باغ وحش ها از سازمان محیط زیست درخواست تعدیل جمعیت این گونه را می کنند و سازمان محیط زیست هم پس از بررسی استان مربوطه مجوز را صادر می کند که تخلف نبوده و نخستین باری هم نیست که اتفاق می افتد چرا که در صورتی که تعدیل اتفاق نیافتد پس از مدتیبه دلیل گنجایش کم باغ وحش ها منجر به نابودی کل جمعیت آن گونه می شود.


  باغ وحش ارم به عنوان مالک گوزن های اروپایی از آنها برای تغذیه گوشتخواران استفاده کرد  مقدم در پاسخ به اینکه اما سازمان محیط زیست به عنوان متولی حفاظت از حیات وحش به این راحتی نباید به دلیل نداشتن ارزش ژنتیکی حقوق حیوانات را نادیده بگیرد و می توانست به جای دادن مجوز ذبح این گوزن ها آنها را به دیگر باغ وحش هایی که فاقد این گونه هستند منتقل می کرد گفت: مالک این گوزن ها باغ وحش ارم است و زمانی که گوشتخواران این باغ وحش نیاز به تغذیه دارند ما نمی توانستیم به جای مالک گوزن ها تصمیم بگیریم.  ابلاغ دستورالعمل واگذاری گونه ای غیر بومی برای تعدیل جمعیت به جای ذبح کردن
  وی در پاسخ به اینکه اما سازمان محیط زیست موظف است به جای ذبح کردن گونه ای که در اکثر باغ وحش ها به عنوان یکی از گونه های شاخص در نظر گرفته می شود راه حل های مناسب تر مانند واگذاری به سایر باغ وحش ها را حمایت کند اظهار داشت: پیشنهاد خوبی است و قول می دهم دستور العملی تدوین شود که ادارات کل استان ها بعد از این برای تعدیل جمعیت گونه های غیر بومی باغ وحش ها ابتدا راه حل واگذاری به دیگر باغ وحش ها و مراکز نگهداری حیوانات را بررسی و حمایت کنند و ذبح گونه های غیر بومی باغ وحش ها اگرچه غیر قانونی نیست اما به دلیل اینکه ممکن است نوعی تابو شکنی تلقی شود را در اولویت های بعد قرار دهند.
  مقدم یادآور شد: مالکین باغ وحش ها نیز می توانند با یکدیگر تعامل داشته و گونه های مورد نیاز را مبادله کنند.  نظارت محیط زیست بر تکثیر و واردات گونه های غیر بومی در باغ وحش ها


  مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست تأکید کرد: البته راه حل دیگر این است که ادارات کل محیط زیست استان ها با نظارت دائم بر عملکرد باغ وحش ها از واردات و تکثیر بیش از حد ظرفیت گونه ها در این باغ وحش ها جلوگیری کنند که در حال حاضر این نظارت به صورت هفتگی در باغ وحش ارم صورت می گیرد.  تکثیر گونه ها در اسارت به منظور استفاده از گوشت آنها مانعی ندارد
  وی درپاسخ به اینکه سازمان محیط زیست مجوز فروش یک راس از این گونه به یک شخص عادی را نیز صادر کرده تصریح کرد: این اقدام هم تخلف نیست و اگر کسی شرایط نگهداری و تکثیر در اسارت گونه ای را حتی به منظور مصرف گوشت آن داشته باشد از جمله گوزن قوچ میش و کل و بز سازمان محیط زیست پس از بررسی این شرایط به وی مجوز می دهد .  سرو گوشت گوزن در رستوران ها را نشنیده ام  مقدم در پاسخ به اینکه با این وصف اینکه گفته می شود برخی از رستورانها با خرید گوشت گوزن غذاهای طبخ شده از گوشت گوزن را سرو می کنند گفت: اولین بار است که این موضوع را می شنوم اما دستور می دهم پیگیری شود.به گزارش مهر، در تیرماه سال گذشته ۲۲ راس گوزن قرمز و ۱۵ راس گوزن زرد اروپایی که بدون برنامه ریزی کارشناسانه از سوی مسئولان باغ وحش و همچنین عدم نظارت لازم از سوی سازمان حفاظتمحیط زیست در باغ وحش تهران تکثیر شده بودند به دلیل عدم وجود فضای کافی برای نگهداری در این باغ وحش بنا به درخواست مسئولان باغ وحش با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست در سکوت خبری ذبح شدند.در مجوز صادر شده، مورد مصرف گوزن‌های ذبح شده تغذیه گوشتخواران باغ وحش قید شده است. گوزنهایی که به گفته دفتر شکار و صید سازمان محیط زیست، پوستشان جهت تاکسیدرمی توسط باغ وحش به متقا ضیان فروخته شده است.


  همچنین در اردیبهشت ماه سال گذشته، پیش از طرح درخواست ذبح این ۳۲ راس گوزن اروپاییِ مازاد از طرف باغ وحش تهران، خرید و ذبح گوزن اروپایی باغ وحش تهران، توسط فردی با تایید اداره کل حفاظت محیط زیستاستان تهران و با مجوز دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست برای مصارف شخصی و غیرضروری صورت گرفته بود.

  ویرایش توسط RAMIN : 12th April 2015 در ساعت 08:38 PM
  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. فروش تجهیزات ابشور حرفه ای اروپایی
  توسط jamal-eyde در انجمن آرشیو خرید و فروش ماهی و لوازم آکواریوم آب شور
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 20th February 2014, 07:13 PM
 2. خریدار واتر پمپ اروپایی
  توسط mehdisc در انجمن آرشیو خرید و فروش ماهی و لوازم آکواریوم آب شور
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 21st December 2013, 03:25 PM
 3. فنچ طلایی اروپایی یا سهره European Goldfinches
  توسط Shahrzad در انجمن معرفی نژادهای فنچ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 6th October 2011, 06:40 PM
 4. لاک پشت برکه ای اروپایی
  توسط لاکی در انجمن لاک پشت ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 19th July 2010, 08:54 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ