زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: کوچ بهاره پرندگان مهاجر به نقاط مختلف استان آغاز شد.


سعید محمودی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سیستان و بلوچستان به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی و زیستگاهی مطلوب همواره محلی امن برای مهاجرت پرندگان بحساب می آید.

وی ادامه داد: چاه نیمه ها، خلیج گواتر و شهرستان های بندری چابهار و کنارک با داشتن آب و هوای مناسب علاوه بر اشتیاق زیاد هموطنان برای مسافرت به این مناطق، همه ساله میزبان شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجر از دور دست ترین نقاط جهان هستند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان تصریح کرد: این استان همه ساله در فصل مهاجرت میزبان انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی شامل مرغابی سانان، اوردک ها، گنجشک سانان، انواع حواصیل، چنگرها، اگرت، باکلان، خروس کولی، سلیم ها، پرستوها، کاکایی ها و غازها است.

محمودی افزود: هم اینک 25 سایت و زیستگاه مورد مطالعه در شمال و جنوب استان وجود دارد که تیم های کارشناسی کنترل و سرشماری مستقر در آنها به صورت شبانه روزی و تمام وقت در حال انجام وظیفه هستند.

وی خاطر نشان کرد: در مدت مهاجرت بهاری پرندگان به سیستان و بلوچستان یگان حفاظت با همکاری همیاران محیط زیست و نیروی های انتظامی استان با برنامه ای منسجم حضوری بزرگ و همیشگی در مناطق مورد نظر دارد.

جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری استان هستند.

گونه های جانوری و گیاهی استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شکار ممنوع زندگی می کنند.

یک میلیون و 500 هزار هکتار از کل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است.منبع:ایرنا