گرگان - ایرنا- محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست بندرترکمن و گمیشان از دام های هوایی یک صیاد متخلف تعداد 86 پرنده کشف و ضبط کردند.


به گزارش شنبه ایرنا از روابط عمومی محیط زیست گلستان ماموران محیط بانی در حین گشت وکنترل مناطق و زیستگاه های ‏حیات وحش و تالاب بین المللی شهرستان گمیشان موفق به دستگیری این متخلف شدند.

از وی یک دستگاه موتورسیکلت، سه رشته دام هوایی به طول 300 متر، تعدادی علمک نصب دام هوایی و پرندگان صید شده که برخی از آنها فلامینگو ، باکلان و کاکایی بودند، کشف و ضبط شد.

فلامینگو از جمله پرندگان در معرض خطر انقراض است و سواحل دریاها، تالاب ها و رودخانه های عریض از مهمترین زیستگاه های این گونه ارزشمند محسوب می شود.

باکلان نیز پرنده ای آبزی و ماهی خوار است، این پرنده صید ماهی را با شیرجه و تعقیب ماهی در زیر آب انجام می دهد و پس از صید به سطح آب آمده و آن را می بلعد.

باکلان پرنده ای با پرو بالی سیاه متمایل به سبز و سر و گردنی به رنگ قهوه ای است که خارج از فصل زاد و ولد، گلویش سفید و سینه اش به رنگ قهوه ای مایل به قرمز در می آید.

این پرنده در آب های درون خشکی از جمله سواحل رودخانه ها و تالاب ها و به صورت گروهی در بوته های مناطق مردابی زندگی و تولید مثل می کند.

کاکایی ها پرندگانی با جثه ای متوسط تا بزرگ هستند و رنگ آنها بیشتر سفید یا خاکستری است، این پرنده اغلب نشانه های سیاه رنگی بر روی بال یا سر دارد.

پاهایش پره دار و منقار آن ضخیم و دراز است، هر دو پرنده نر و ماده به یکدیگر شبیه هستند و بر روی زمین و یا درون آبگیرها آشیان می کنند.

کاکایی از ماهیان، سخت پوستان، نرم تنان، حشرات و نیز میوه ها و مواد گیاهی تغذیه می کند.

صورتجلسه تخلف این صیاد پرندگان تشکیل و وی تحویل مقامات قضایی منطقه شد.

شهرستان های ترکمن و گمیشان در استان گلستان هر کدام با افزون بر 60 هزار نفر جمعیت درمجاورت و نزدیکی دریای خزر واقع هستند.منبع:ایرنا