پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در این گزارش به اخبار کوتاه محیط زیست کشور که در طول دو هفته ابتدای سال جاری رخ داده است می پردازیم.
مشاهده ردپای تازه پلنگ و خرس قهوه ای در طالقان


ساعت ۶ صبح روز دوشنبه ۱۳۹۴/۱/۱۰ محیطبانان شهرستان طالقان حین گشت و کنترل در ارتفاعات روستاهای لهران و کش از بخش پایین طالقان موفق به مشاهده ردپای تازه و سرگین پلنگ و خرس قهوه ای شدند.


تصاویر ردپای پلنگ و خرس قهوه ای ثبت شده توسط محیط بانان شهرستان طالقان مربوط به تاریخ ۱۳۹۴/۱/۱۰


حشمت اله کشیری رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طالقان در این باره گفت: با توجه به بارندگی در زمان گشت و کنترل و بررسی علائم نشان می داد ردپاها تازه و مربوط به حداکثر چند ساعت پیش از حضور محیط بانان بوده است.
تیمار و رهاسازی دو درنای خاکستری در کلاتبه دنبال گزارش اهالی طبیعت دوست شهرستان کلات مبنی بر فرود یک دسته پرنده مهاجر در روستای ژرف (ابتدای منطقه حفاظت شده ارس سیستان) به علت سردی هوا، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست کلات جهت بررسی موضوع به محل اعزام شدند.
محیط بانان در محل فرود پرندگان دو درنای خاکستری را که توانایی پرواز نداشتند مشاهده نموده و آنها را به اداره انتقال دادند

اباذر حسین نژاد رئیس اداره محیط زیست شهرستان کلات در این باره گفت: پس از معاینه پرندگان توسط شبکهدامپزشکی شهرستان مشخص شد، مشخص خاصی وجود و هر دو درنا پس از مدتی تیمار و تغذیه در روز ۹۴/۱/۱۳ در طبیعت رهاسازی شدند.
بازداشت دو متخلف در منطقه حفاظت شده کویرنیروهای یگان محیط زست منطقه حفاظت شده کویر در استان تهران حین گشت و کنترل شبانه متوجه حضور یک موتورسیکلت مشکوک در منطقه شدند.
سرپرست منطقه حفاظت شده کویر گفت: راکب موتورسیکلت با مشاهده مامورین اقدام به فرار نمود و محیط بانان نیز به تعقیب وی پرداختند.


محمود رضا خسروی اظهار داشت: متخلین که احتمالا به منظور شکار جبیر با موتورسیکلت وارد منطقه شده بودند پس از مدتی تعقیب و گریز بازداشت شده و با دستور مقام قضایی جهت انجام بازجویی و بررسی بیشتر به نیروی انتظامی تحویل شدند.

نجات شغال گرفتار در خوافدر پی تماس تلفنی مبنی بر گرفتار شدن یک شغال در لابه لای نرده های درب مصلی خواف، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در محل حضور یافتند.

عباس طاهریان مسئول اداره حفاظت محیط زیست خواف گفت: محیط بانان شغال نگونبخت را از بین نرده ها خارج نموده و پس از اطمینان از سلامتی رهاسازی نمودند.
کشف و ضبط پوست دو کل وحشی و دو قبضه اسلحه شکاری از خانه شکارچی متخلف


به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر انجام شکار غیرمجاز در مسجدسلیمان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان پس از هماهنگی با دادستان شهرستان لالی و اخذ نیابت قضایی ورود به منزل وارد خانه فرد مظنون شدند.


بهروز نجاتی رئیس اداره محیط زیست مسجدسلیمان گفت: در جریان بازرسی از این خانه پوست دو کل وحشی به همراه دو قبضه اسلحه شکاری کشف و ضبط و یک نفر متهم در این رابطه بازداشت و به مراجع قضایی معرفی گردید.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران