مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان این روزها شاهد حضور بیشترین تعداد پرنده نادر اردک سرسفید است که می تواند برای گردشگران نوروزی قابل توجه باشد.


کامران حسینی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تالاب برای نخستین بار شاهد حضور بیش از 100 قطعه اردک نادر سرسفید است و تجمع آنها به صورت گروه های صدتایی نیز تاکنون در این تالاب بی سابقه بوده است.

وی گفت: با افزایش تدریجی دمای هوا در مناطق جنوبی و نیز مهیا شدن شرایط مطلوب زیستی از جمله غذای کافی و امنیت مناسب در تالاب کانی برازان مهاباد، این تالاب به یکی از زیستگاه های اصلی پرنده نادر اردک سرسفید در کشور مبدل شده است.

حسینی اضافه کرد: این پرنده نادر در حالت عادی به تعداد یک یا چند قطعه و در موارد نادر به تعداد انگشتان دست در تالاب ها دیده می شوند که حضور این تعداد در تالاب کانی برازان این شهرستان تاکنون بی سابقه بوده است.

به گفته حسینی بارندگی های مناسب سال جاری و شرایط مناسب زیستی این تالاب را به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمال غرب کشور تبدیل کرده که همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می شوند.

وی گفت: اردک سرسفید با نام
white- headed Duck از راسته غازسانان و تیره اردکیان بوده و نام علمی آنOxyura Leucocephala است که از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست در فهرست گونه های در خطر انقراض قرار دارد.

حسینی اضافه کرد: این نوع از پرنده که در سطح جهانی در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارد، تحت حفاظت کامل قرار داشته و باید از مناطق تولید مثل آن حفاظت کامل به عمل آید.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان محیط زیست، جمعیت اردک سرسفید در کشور بین چهار تا پنج هزار قطعه برآورد شده است.

اردک سرسفید از پرندگانی است که در ایران و بسیاری از کشورهای جهان پراکنده بوده و جمعیت آن بر اساس مطالعات و بررسی های سازمان های جهانی رو به کاهش است به همین دلیل جزو گونه های حفاظت و حمایت شده قرار دارد.

این پرنده برای تولید مثل به تالاب های شمال غرب کشور از جمله آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی مهاجرت کرده و در آنجا تخمگذاری می کند.

اردک سرسفید همچنین برای زمستان گذرانی علاوه بر این دو استان در استان های گیلان، مازندران، کردستان، خوزستان، فارس و اصفهان نیز دیده شده است.

مهاباد در جنوب آذربایجان غربی و 116 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

منبع:ایرنا