تهران - ایرنا - معاون سازمان حفاظت محیط زیست از دوستداران و علاقه مندان به طبیعت و میهمانان نوروزی درخواست کرد، هنگام مراجعه به تفرجگاه ها و استفاده از مواهب الهی از تخریب طبیعت و محیط زیست جلوگیری کنند.به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت از محیط زیست ،احمد علی کیخا افزود: با توجه به این که مقام معظم رهبری اخیرا در دیدار فعالان عرصه محیط زیست ، تخریب محیط زیست را جرم تلقی کردند از عموم مردم درخواست می کنیم از این پس در حفظ محیط زیست کوشاتر باشند.

وی به هموطنان توصیه کرد: از افروختن شعله آتش در مناطق پر درخت خودداری و برای پخت غذا به جای استفاده از شاخه درختان و کندن بوته ها، از اجاقهای خوراک پزی استفاده شود.

کیخا اضافه کرد: از آنجایی که در فصل گل دهی گیاهان قرار داریم؛ محل اسکان باید در مکان هایی باشد که پوشش گیاهی و جنگلی کمتری داشته باشد و از لگدمال کردن و تخریب رستنی ها و شکست سرشاخه های درختان باید خودداری شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: مسافران در زمان حضور در طبیعت ،تا حدامکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، حتی الامکان از ذغال آماده استفاده و حتما خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند.

وی از گردشگران خواست کیسه مخصوص جمع آوری زباله را همراه خود داشته باشند و زباله های خود را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه های آب، مناطق کوهستانی و دره ها رها نکنند.

جلوگیری از شکار و صید حیات وحش و پاکیزه نگهداشتن حاشیه های رودخانه ها و نهرهای طبیعی از دیگر توصیه های معاون سازمان حفاظت محیط زیست به مردم بود .

کیخا افزود : از بلند کردن صدای بلندگوهایی که سبب آلودگی صوتی و اختلال در رفتار جانوران می شود و از سرکشی به لانه پرندگان و هر نوع حیوان و نیز تعقیب تفننی و تفریحی آنها پرهیز شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست از مسافران نوروزی خواست برای بهره مند شدن از محیط زیستی زیبا، سالم و با نشاط، در پاسداشت طبیعت کوشا باشند و با رعایت توصیه های زیست محیطی و بهداشتی، با ماموران و کارشناسان حفاظت محیط زیست همکاری کنند.منبع:ایرنا