توصیه به مسافران نوروزی: سفر مسوولانه در قبال حیات وحش/ آغاز به کار دو کمپین سال جدید: «تصادف با حیوانات، نه!» و «قاچاق حیات وحش، نه!»


دیده بان حقوق حیوانات
: با توجه به حجم سفرهای نوروزی هموطنان و جهت آگاهی رسانی عمومی و ترویج سفرهای مسوولانه در قبال حیات وحش و محیط زیست، کانون دیده بان حقوق حیوانات با همکاری شرکت «نیوشانیک» در ۶۰ نقطه کشور اقدام به توزیع بروشورهای آگاهی دهنده می کند. همزمان با این آگاهی رسانی عام، دو کمپین پیش بینی شده برای سال ۱۳۹۴، «تصادف با حیوانات، نه!» و «قاچاق حیات وحش، نه!» اعلام موجودیت کرده و فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.
بنا به خواسته کانون دیده بان حقوق حیوانات از مسافران نوروزی، برای اجرای سفر مسوولانه در قبال حیات وحش باید مسایلی را مد نظر قرار دهیم.


در سفر از چه چیز حذر کنیم؟


از خریدن سوغاتی هایی که در آنها از اعضای بدن حیوانات استفاده شده خودداری کنیم.

محصولات ساخته شده از عاج فیل، استخوان حیوانات وحشی، صدف، لاکِ لاک پشت، اجزای بدن خزندگان و حیوانات تاکسیدرمی شده همگی باعث وارد شدن صدمات جدی به حیات وحش و تنوع زیستی می شوند. متاسفانه هنوز هم در استان های شمالی پرنده های تاکسیدرمی شده و صنایع دستی ساخته شده از صدف به تعداد زیاد تحت عنوان سوغاتی فروخته می شوند که باید از خرید آنها خودداری کرد. در جنوب کشور نیز ماهی ها، کوسه ها، لاک پشت ها و انواع زیتمندان دریایی یا قطعات آنها به صورت تاکسیدرمی شده یا سایر اشکال به عنوان سوغاتی فروخته می شوند که مشمول همین توصیه هستند. خاتم کاری های حاوی عاج فیل نیز از این قاعده مستثنی نیستند. سود رساندن به این مشاغل، ضامن بقای آنها و صدمات دایمی به تنوع زیستی است. پایان بخشیدن به قاچاق حیات وحش نیازمند آگاهی و هوشیاری همگانی است.


از خوردن غذاهای محلی طبخ شده با گوشت حیات وحش خودداری کنیم.در بسیاری از شهرهای توریست پذیر، رستوران هایی هستند که سود خود را در کشتار حیات وحش و فروش گوشت یا غذای طبخ شده با آن ها می جویند. این قضیه به ویژه در رستوران های استان های شمالی باید مورد توجه قرار گیرد.

سود رساندن به این رستوران ها، به مفهوم بقای آنها و صدمات دایمی به تنوع زیستی است.باید ها و نباید های سفر جاده ای/ ریلی


از تصادف با حیوانات پیشگیری کنیم


در صورت عبور از مناطق حفاظت شده و زیستگاه حیات وحش، بیش از هر زمان دیگر احتیاط کنیم. در صورت مشاهده تابلوی محل عبور حیوانات وحشی و یا مشاهده حیواناتی که در حاشیه یا میان جاده ها هستند، با رعایت ضوابط رانندگی در جاده ها، از سرعت خودرو کاسته و از برخورد با حیوانات جلوگیری کنیم.

از تغذیه حیوانات خودداری کنیم


لازم است از تغذیه حیات وحش حتی با نیت خیر و از روی خوش قلبی پرهیز کنیم. حیوانات رژیم غذایی خاص خود را دارند و ته مانده غذای ما برای آنها مضر است. افزون بر این تلاش برای نزدیک کردن آنها به انسان، موجب کم شدن ترس آنها از بشر و افزایش احتمال شکار و صدمه دیدنشان به دست افراد سودجو می شود.


در اطراف جاده ها زباله نریزیم


ریختن زباله در نزدیکی جاده ها، علاوه بر مضرات متعدد تغذیه دستی حیوانات، موجب جذب آنها به حاشیه جاده ها شده و باعث افزایش تلفات جاده ای وحوش می شود. برای پیشگیری از تلفات حیات وحش و صدمات احتمالی به همنوعان خود، از ریختن زباله و مواد غذایی در حاشیه جاده ها خودداری کنیم.

در صورت مشاهده حیوانات چه کنیم؟با توجه به آغاز فصل زادآوری حیوانات و فصل رویش، در سفرها و توقف های بین راهی احتمال رویت حیوانات، لانه، تخم، جوجه و بچه های آنها زیاد است.در صورت مشاهده حیوانات لازم است:از غذا دادن به آنها خودداری کنیمبشر بزرگ ترین دشمن حیوانات است. با تغذیه حیوانات از روی خوش قلبی و علاقه، ترس آنها از بشر را از آنها گرفته و جان آنها را به خطر می اندازیم.
به علاوه مواد غذایی مورد استفاده ما برای حیوانات به خصوص برای نوزادان حیوانات مضر است.


با حیوانات فاصله داشته باشیمنزدیک شدن به حیوانات از روی علاقه و کنجکاوی، به خصوص در فصل زایش منجر به صدمات مرگ آوری به نوزادان می شود. به علاوه خوی طبیعی حیوانات در دفاع از فرزندان ناتوان ممکن است منجر به ترس شدید یا درگیری آنها با بشر گردد که هر دو شکل به ضرر حیات وحش خواهد بود. در صورت مشاهده وحوش، از آنها فاصله بگیریم.به حیوانات استرس وارد نکنیم و آنها را نترسانیمبا توجه به اینکه بسیاری از حیوانات در این فصل بچه نوزاد دارند یا آماده زادآوری می شوند، تلاش نیم آنها را نترسانیم و به آنها استرس وارد نکنیم. حیوانات به خصوص در سنین پایین بسیار حساسند.بچه ها، تخم و جوجه حیوانات را لمس نکنیملمس نوزادان، جوجه ها و تخم حیوانات منجر به صدمات جسمی می شود. در اغلب موارد نیزما انسان ها به اشتباه فکر می کنیم حیوانی نیازمند کمک است و با خوش قلبی و با نیت کمک، رفتاری می کنیم که حیوان از زندگی طبیعی باز می ماند. بچه بسیاری از حیوانات قبل از استقلال کامل، روی زمین یا شاخه درختان تجربه کسب می کنند. باید بدانیم در این حین والدین مراقب آنها هستند ولی از چشم ما پنهانند. ندیدن اولیا به مفهوم یتیم بودن حیوان نیست. در صورت مشاهده این شرایط، حیوان را به حال خود رها کرده و دور شوید.
زباله را به خانه برگردانیم
زباله های ما، منابع غذایی خطرناکی برای حیوانات هستند. آنها را به خانه برگردانیم.و در نهایت:


از لمس حیوانات مرده در طبیعت پرهیز کنیم.حیوانات مرده منبع آلودگی های احتمالی مضر برای بشر هستند و قانون طبیعت بهترین گزینه برای امحای آنهاست. از لمس حیوانات مرده خودداری کنیم.ماهی قرمز را در طبیعت رها نکنیم.ماهی قرمز زیستگاه طبیعی ندارد و در صورت رهاسازی، شرایط را به تفع خود تغییر می دهد. با رهاسازی ماهی قرمز حیوانات بومی اکوسیستم های آبی را به خطر خواهیم انداخت.سمندر، مار، لاک پشت و حیوانات وحشی را برای نگهداری در منزل نخریم.حیات وحش حتی زیباترین آنها مناسب نگهداری در منزل نیستند و در جوار بشر سختی می کشند. به ویژه گونه هایی مانند سمندر، صرفا به علت خرید و فروش قاچاق با خطر انقراض مواجه شده اند. در صورت مشاهده خرید و فروش آنها مسوولان را در جریان قرار دهیم.سیرک هایی که از حیوانات برای نمایش استفاده می کنند را تحریم کنیمبدون هرگونه استثنا، استفاده از حیوانات برای نمایش در سیرک ها با حیوان آزاری پیدا و پنهان و حاد همراه است. خرید بلیط این سیرک ها مفهومی جز حمایت از آزار شدید حیوانات ندارد. به یاد داشته باشیم تمام سیرک ها و دلفیناریوم ها و اکثرباغات وحش و باغ های پرندگان محصول استثمار حیوانات هستند.هرگونه تخلف زیست محیطی، شکار و صید، خرید و فروش حیوان زنده، مرده یا اجزای آن را به ادارات محیط زیست، تلفن ۱۵۴۰ و یا پلیس اطلاع دهیم.رسیدگی به تخلفات زیست محیطی مسوول خاصی دارد. از برخورد خودسرانه بپرهیزیم و به ادارات محیط زیست اطلاع رسانی کنیم.منبع:دیده بان حقوق حیوانات