شاهرود -ایرنا -عضو شورای مرکزی ستاد حفاظت از محیط زیست شاهرودگفت : 20 تابلو هشدار دهنده محل عبور یوز آسیایی در محور میامی از کاروانسرای میاندشت تا عباس آباد در حاشیه پارک ملی توران نصب شد.


حنیف رضا گلزار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود :نصب این تابلو ها با هدف دقت بیشتر رانندگان در هنگام عبور از این جاده که بیشترین احتمال عبور یوز آسیایی از عرض مسیررا دارد انجام شده است .

وی خاطر نشان کرد : این تابلو ها توسط ستاد مردمی حفاظت از محیط زیست شاهرود آماده و با همکاری پارک ملی توران و اداره راه و ترابری میامی نصب شد .

پارک ملی توران بزرگترین مجموعه زیستگاهی تحت حفاظت کشور و دومین مجموعه دنیا به لحاظ وسعت است .

این پارک بزرگترین زیستگاه گونه رو به انقراض یوز آسیایی است .

گلزار با اشاره به اینکه در پاییز سال 93 شاهد تلف شدن دو یوز آسیایی در جاده عباس آباد میامی در اثر سوانح رانندگی بودیم ،گفت :برای حفاظت بیشتر و دقت کافی رانندگان تصمیم گرفته شد که تابلوهای جدید و بیشتری در این مسیر در نوروز که شاهد بیشترین تردد هستیم نصب شود .

وی ادامه داد : دو یوز تلف شده در این محور هر دو ماده یکی مادر سه ساله و دیگری توله یک ساله بود که تلف شدن آنها موجب تحریک احساسات دوستداران محیط زیست وتوجه بیشتر به ایمنی دراین مسیر شد .

وی با یاد آوری اینکه بیشتر جاده های کشور به طور تقریبی از داخل زیستگاه های حیات وحش می گذرند از رانندگان و دوستداران محیط زیست خواست در عبور از این جاده ها با دقت و سرعت مجاز و حساسیت بیشتری رانندگی کنند تا گونه های جانوری آسیب نبینند.

گلزار با بیان اینکه تعداد جمعیت یوز در پارک ملی توران بسیار محدود و حدود 20 قلاده است بیان کرد: دو قلاده تلف شده در اثر سانحه رانندگی پنج درصد از جمیعت یوز این منطقه را تشکیل می داد .

وی از مردم ،دوستداران محیط زیست و مسوولان خواست در حفظ و نگهداری این گونه رو به انقراض و دیگر گونه های جانوری که بخشی از جاذبه های گردشگری و همچنین از سرمایه های کشور محسوب می شوند توجه و دقت بیشتری داشته باشند .

عضو شورای مرکزی ستاد حفاظت از محیط زیست شاهرود گفت :در شش سال گذشته 570مورد تلفات گوشخوران در کشور گزارش شده است که 390 مورد آن مربوط به سوانح رانندگی است یعنی بیش از 70 درصد تلفات را شامل می شود .

منطقه توران در منتهی الیه شرق استان سمنان و در250 کیلومتری جنوب شرق شهرستان شاهرود واقع شده است.منبع:ایرنا