اصفهان - ایرنا- یک قطعه پرنده حفاظت شده عقاب طلایی از شکارچیان غیر مجاز در محدوده شهرستان برخوار در استان اصفهان کشف شد.


به گزارش روز پنجشنبه اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با هماهنگی این اداره و آگاهی فرماندهی انتظامی شهرستان برخوار یک قطعه پرنده شکاری عقاب طلایی از متخلفان در دولت آباد کشف شد که پس از بررسی به اداره کل حفاظت محیط زیست منتقل شد.

همچنین در این ارتباط پرونده ای نیز در مراجع قضایی تنظیم در دست رسیدگی است.

عقاب طلایی با نام علمی
Aquila Chryseatos دارای پرهای طلایی است و درقسمت سر و پشت و گردنش تیره است که از دور سیاه به نظر می آید و پاهایش پوشیده از پر است.

این گونه پرنده در ایران بین دو رشته کوه البرز و زاگرس و کویر های مرکزی زندگی می کند و جنس ماده از نر جثه اش بزرگتر است، در 4 تا 5 سالگی بالغ می شوند. عقاب طلایی تنها با یک جفت دیده می شود و تک جفت است.

این جانور برای شکار روش های گوناگونی دارد و سرعت متوسط آن در حین پرواز 50 کیلومتر در ساعت ثبت شده ولی به هنگام فرود سرعت آن به 320 کیلومتر در ساعت می رسد.

این گونه پرنده شکاری در طول زندگی از چند لانه به طور چرخشی استفاده می کند و روزانه حدود 300 گرم گوشت می خورند که بیشتر از پستانداران کوچک است و پرندگان انتخاب دوم آن هاست.


منبع:ایرنا