نوشهر - ایرنا - معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت : جنگل های حاشیه جاده ها در ایام تعطیلات نوروزی و افزایش قابل توجه مسافران نوروزی، مورد تهدید جدی قرار می گیرد.


بهزاد انگورج تقوی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، جنگل های کشور را متعلق به همه نسل های امروز و آینده دانست و گفت: همه ما در قبال نگهداری مطلوب از جنگل ها وظیفه سنگین داریم.

وی با تاکید بر اینکه رفتار جامعه انسانی بر نوع حفاظت از جنگل های کشور تاثیرگذار است، اظهار داشت: تک تک افراد می توانند روی رفتار کلی در زمینه حراست از جنگل های کشور تاثیرگذار باشند و احساس مسوولیت نسبت به این امر مهم امری ضروری محسوب می شود.

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه با تاکید بر اینکه همه ما برای نفس کشیدن و زندگی با نشاط به جنگل ها و منابع طبیعی نیاز مبرم داریم، گفت: باید با درک درست از این نیاز با جنگل و طبیعت مهربان باشیم و دیگران را نیز به دوری از آزار منابع طبیعی و جنگل ها تشویق کنیم.

انگورج تقوی همچنین افزود: همه مسافران نوروزی به ویژه مسافرانی که به خطه سرسبز شمال سفر می کنند باید به این موضوع توجه داشته باشند که به امید تنفس در هوایی پاکیزه از خانه خود خارج می شوند و به همین جهت نباید این طبیعت که به عنوان ریه های تنفسی مردم است، مورد تهدید قرار بگیرد.

وی در ادامه انباشت زباله و بروز حریق را از آسیب های جنگل های حاشیه جاده ها در ایام تعطیلات نوروزی دانست و اظهار داشت: همواره در این ایام با مشکلات اینچنینی مواجه هستیم. راهی نداریم جز اینکه به مسافران نوروزی توصیه کنیم که از انداختن زباله های خود در جنگل های حاشیه جاده ها و آتش روشن کردن در جنگل، پرهیز کنند.

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر اینکه رفتن مسافران نوروزی به سطح جنگل ها را تجویز نمی کنیم، گفت: در سطوحی که برنامه ریزی برای تفرجگاه ندارد، نباید وارد شد زیرا آثار تخریبی به همراه دارد و بعضا خسارات سنگینی را نیز بر جای می گذارد


منبع:ایرنا