پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: همه ساله از اوایل اسفندماه تا اواخر فروردین، ماهیان سفید ماده برای تخمریزی از دریا خارج شده و وارد رودخانه ها می شوند. ماهی سفید ماده پس از ورود به رودخانه و تخمریزی در لابه لای سنگ های رودخانه مجددا به دریا بازمی گردد و بچه ماهی ها نیز پس از بیرون آمدن از تخم ها مسیر رودخانه را در پیش گرفته و وارد دریا می شوند.
طی چند سال اخیر درست در همین بازه زمانی گروهی از صیادان غیرمجاز با نصب تور در دهانه رودخانه ها ماهیان سفید ماده را که قصد وارد شدن به رودخانه را دارند صید می کنند.
تورها در ردیف های متعدد و با ابعاد مختلف تعبیه می شوند. تعداد و شیوه نصب این تورها در زیر آب به نحوی است که هیچ ماهی سفیدی قادر به عبور از بین دامها و ورود به رودخانه نخواهد بود.

تصویر: نصب دام با تراکم بسیار زیاد و ردیف های مختلف درون دریای خزر در دهانه رودخانه نکارود کاملا مشخص است
این تورها درست به مانند تور والیبال به پایه هایی متصل شده و در زیر آب تعبیه می شود. قسمت زیرین تور با جسم سنگین در زیر آب و قسمت بالایی دام با چوپ پنبه یا اجسام سبک در روی آب شناور می شود.
به جرات می توان گفت که سال گذشته به ندرت یک ماهی سفید موفق به عبور از تورها و تخمریزی درون رودخانه ها شده است.
این نسل کشی و جنایت بزرگ باعث شده است که تولیدمثل طبیعی ماهی سفید در دریای خزر دچار اختلال شده و به همین دلیل تعداد ماهی سفید طی سال های اخیر در این دریا به شدت کاهش یافته است.
صیادان شمالی نیز خود به کاهش شدید تعداد ماهیان سفید در دیای خزر واقف بوده و اذعان دارند که شمار ماهیان سفید خزر نسبت به سالهای گذشته قابل مقایسه نیست.
این عمل غیرقانونی و غیراخلاقی سود سرشاری برای صیادان متخلف به همراه داشته و بر اساس اطلاعات دریافتی سود حاصل تا حدود روزی دو الی سه میلیون تومان در این بازه زمانی برای هر صیاد متغیر است.

………….تصویر: نصب دام درون دریای خزر در نزدیکی ساحل گوهرباران در محل تلاقی نکارود و دریای خزر
علی کلانه محیط بان شهرستان نکا در این باره می گوید: متاسفانه برخورد قاطعی نیز با این گروه از متخلفین صورت نمیگیرد و به همین دلیل صیادان غیرمجاز به راحتی نسبت به ایجاد تاسیسات و استقرار ادوات خود در ساحل اقدام نموده و تورهای نصب شده در دهانه رودخانه ها به راحتی در سرتاسر نوار ساحلی مازندران قابل مشاهده است.
با توجه به اینکه مدیریت مسائل مرتبط با صید ماهیان در دریا در حوزه وظایف شیلات است نیروهای محیط زیست اجازه دخالت چندانی در این امر ندارند و این موضوع نیز به بزرگ شدن ابعاد این فاجعه دامن زده است.
اوایل هفته جاری طبق هماهنگی بعمل آمده با دادستانی و اخذ حکم قضایی، نیروهای یگان محیط زیست، یگان حفاظت شیلات، نیروهای دریابانی و یگان ویژه نیروی انتظامی طی عملیاتی مشترک، نوار ساحلی دریا در شهرهای بهشهر، نکا و میاندرود را از فعالیت صیادان غیرمجاز پاکسازی نمودند.

تنها تصویر موجود از عملیات مشترک نیروهای محیط زیست، شیلات و نیروی انتظامی در برخورد با صیادان غیرمجاز
علی کلانه اظهار داشت: در این عملیات گسترده تعداد زیادی نیرو اقدام به پاکسازی سواحل مذکور نموده و صیادان متخلف با مشاهده مامورین از صحنه متواری شدند.
در جریان این عملیات حجم عظیمی تور صیادی (بیش از چند هزار رشته دام) از درون دریا جمع آوری شده و کلبه های صیادان غیرمجاز تخریب و به آتش کشیده شد.
همچنین تعداد زیادی خودرو، موتورسیکلت و قایق موتوری توقیف و تعدادی از صیادان متخلف نیز بازداشت شدند.

……………..تخریب به آتش کشیدن تاسیسات ایجاد شده و کلبه های صیادان غیرمجاز در نوار ساحلی
به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، اگرچه این اقدام در برخورد با متخلفین، مفید و نسبتا به موقع بود اما با توجه به سود بسیار زیاد حاصل از صید غیرمجاز ماهی سفید به این روش، مسلما صیادان متخلف از این سود کلان چشم پوشی نکرده و بلافاصله نسبت به نصب مجدد دام در دهانه رودخانه ها و تکرار تخلفات خود اقدام میکنند.
این اقدام نهادهای مرتبط در برخورد با متخلفین در صورتیکه تداوم نداشته و با شدت پیگیری نشود تاثیر چندانی در کاهش تخلفات صیادان نخواهد داشت.

تصویر: پاکسازی و جمع آوری هزاران رشته دام غیرمجاز در سواحل شهرستان های بهشهر، نکا و میاندرود
همچنین با توجه به افزایش بیش از حد تقاضا برای خرید ماهی سفید در ایام نوروز به دلیل سنت های رایج و همچنین سفر تعداد زیادی از مردم کشور به خطه شمال، ضروری است مسافران و هموطنان حتی المقدور از خرید ماهی سفید دریایی به خصوص نوع ماده در این فصل خودداری کنند تا با کاهش تقاضا برای خرید ماهی سفید ماده، صید و یا به عبارتی نسل کشی این ماهی ارزشمند به روش فوق کاهش یابد.
این هشداری کاملا جدی است و مسئولان باید بدانند که با ادامه روند فعلی و عدم امکان تخمریزی ماهی سفید، بطور حتم نسل ماهی سفید به عنوان شاخص ترین ماهی دریای خزر به مانند ماهی آزاد در این دریا منقرض شده و یا به تعداد بسیار اندکی کاهش خواهد یافت.منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران