۲۳ اسفند ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر حضور یک شکارچی متخلف در پارک ملی پابند، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان نکا به جستجوی منطقه مشغول شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نکا در این باره گفت: طی روزهای اخیر و درپی بارش برف در منطقه، حیات وحش به خصوص شوکا از ارتفاعات میانی به پایین دست و حاشیه جنگل آمده و شکارچیان متخلف نیز در همین زمان با دنبال کردن ردپای شوکادر برف برای شکار غیرمجاز اقدام می کنند.
محمد علی طالبی اظهار داشت: پس از کسب اطلاع از ورود یک شکارچی متخلف به جنگل جستجوی گسترده ای را برای شناسایی و بازداشت وی آغاز کردیم اما مشاهده متخلف در بین پوشش گیاهی متراکم جنگل دشوار است.………….
.
تصویر: لاشه ماده شوکای کشف شده از شکارچی متخلف در مناطق جنگلی شهرستان نکا

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نکا گفت: عملیات جستجو تا پاسی از شب ادامه یافت و پس از ساعت ها ردزنی موفق شدیم رد شکارچی را شناسایی کرده و با حضور محیط بانان محدوده مورد نظر را به محاصره درآوردیم.
پس از مدتی با تنگ تر شدن حلقه محاصره، شکارچی متخلف که از بومیان ساکن یکی از روستاهای حاشیه منطقه بود، پیش از آنکه خود را به روستا برساند توسط محیط بانان بازداشت شد.
از درجریان بازرسی از متهم لاشه قطعه قطعه شده یک شوکای ماده کشف و ضبط گردید اما اسلحه مورد استفاده در شکار همراه وی نبود.


اخیرا شکارچیان متخلف سلاح خود را در جنگل مخفی کرده و پس از اقدام به شکار مجددا اسلحه را در همان مکان مخفی نموده و دست خالی از منطقه خارج می شوند.

متهم پس از پرداخت مبلغ
۳۲ میلیون ریال جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار یک شوکا، به همراه پرونده تشکیل شده به جرم شکار غیرمجاز گونه حمایت شده به مراجع قضایی معرفی و با دستور مقام قضایی روانه بازداشتگاه شد.

شوکای شکار شده بطور حتم در این زمان از سال باردار و با توجه به دوقلوزا بودن شوکا به احتمال فراوان دارای دو جنین بوده است که با توجه به تخلیه اندام داخلی این موضوع قابل اثبات نبود اما این مسئله در کیفرخواست متهم درج شده است و تصمیم گیری در این مورد به نظر قاضی پرونده بستگی دارد.منبع:
دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران