تهران- ایرنا- جنگل ابر با وسعتی حدود 35 هزار هکتار وسعت، صد و چهاردهمین اثر طبیعی است که در سال 1389 توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی کشور قرار گرفت که در جلسه 11 دی ماه 93 شورای عالی محیط زیست نیز به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد.وسعت جنگل های کشور حدود 14 میلیون هکتار است که بر اساس آخرین آمار اعلام شده سالانه حدود 40هزار هکتار از جنگل ها تخریب می شود.

بر اساس آمارهای به دست آمده در 2 هزار سال گذشته، مساحت جنگل های ایران 168 میلیون هکتار بود و سال 1330 بر اساس گزارش فائو مساحت جنگل های ایران به 25 میلیون هکتار رسیده است.

مساحت جنگل های جهان 4 میلیارد هکتار یعنی 29 درصد از خشکی های زمین است، این میزان جنگل نیز بین کشورها به نسبت مساوی تقسیم نشده است و بیشتر آن در کشورهای آمریکا، کانادا و روسیه قرار دارد.

به اعتقاد کارشناسان، سالانه 83 میلیون و 484 هزار هکتار از جنگل های جهان نابود می شود و طبق گزارش بانک جهانی اگر در هر دو متر مربع جنگل یک درخت وجود داشته باشد هر سال بیش از 410 هزار میلیارد درخت قطع می شود.

مطابق نظر کارشناسان جهانی از جمله فائو چنانچه سطح جنگل های هر کشوری کمتر از 25 درصد خاک آن کشور باشد، از نظر محیط زیست انسانی در وضعیت بحرانی قرار دارد.

در حال حاضر سطح پوشش جنگلی در ایران 7.5 درصد است و سرانه جنگل در جهان 8 دهم هکتار است ولی در کشور 2 دهم هکتار است بنابراین ایران یکی از کشورهایی است که از لحاظ منابع جنگلی بسیار فقیر است.

سطح جنگل های کشور از 40 سال گذشته تاکنون حدود 11 درصد کاهش را نشان می دهد. جنگل مانع بزرگی در راستای فرسایش خاک است این در حالی است که به گفته حسن پسندیده مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، میزان فرسایش خاک در کشور نیز حدود 16.7 تن در هکتار است که این میزان حدود سه برابر میانگین جهانی است.

وی گفت: برای پدیده فرسایش در منطقه و جهان رتبه بندی وجود ندارد، اما میانگین شاخص جهانی فرسایش پنج تا 6 تن در هکتار است بنابراین سهل انگاری در حفاظت از جنگل جبران ناپذیر خواهد بود.

ایران دارای جنگل هایی است که از تنوع زیستی گیاهی و جانوری بسیار غنی برخوردار است از جمله جنگل ابر که ذخیره گاهی بسیار ارزشمند است.

جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی ترین و زیباترین جنگل های هیرکانی است که با گونه های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین نقاط کشور است، بیشتر وقت ها این جنگل پوشیده از ابر است بنابراین به جنگل ابر مشهور شده است.

این جنگل با 35 هزار هکتار وسعت، صد و چهاردهمین اثر طبیعی است که در سال 1389 توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی کشور قرار گرفت.

توسعه بی رویه شهرنشینی یکی از دلایل تخریب جنگل ها است که جنگل ابر نیز از این قاعده مستثنی نمانده است به طوری که چندی پیش 150 نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای از رییس جمهوری خواستند تا جاده ای در میان جنگل ابر احداث شود که در مقابل، تعدادی از فعالان محیط زیست نیز با امضای طوماری از رییس جمهوری خواستار ارتقای جنگل ابر به عنوان منطقه حفاظت شده شدند.

این درخواست با واکنش های سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان های مردم نهاد زیست محیطی مواجه شد و برای تعیین تکلیف این جنگل، جلسات متعددی بین فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد که بر این اساس اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، اعضای فراکسیون محیط زیست، عضو کمیسیون اصل 90، یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی، مسوول ستاد مبارزه با زمین خواری، یکی از اعضای فراکسیون صنایع، عضو کمیسیون عمران به همراه یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از جنگل ابر بازدید کردند.

بعد از این بازدید غلامحسین موید صدر سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی به خبرنگار علمی ایرنا گفته بود؛ اکنون تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با احداث جاده از میان جنگل ابر مخالف هستند.

بعد از بررسی ها و بازدید از جنگل ابر، پیگیری ها نتیجه داد و این جنگل در شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد که با این تصمیم عملا تهدید ایجاد جاده در این طبیعت بکر کشور و آثار سوء زیست محیطی ناشی از آن رفع شد.

معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از توقف احداث جاده در جنگل ابر شاهرود خبر داد و گفت: طرح حفاظت از این جنگل در دست مطالعه و تدوین است.

همچنین محمد رضا تابش رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با قرار گرفتن جنگل ابر در زمره مناطق حفاظت شده دیگر امکان احداث جاده در این جنگل وجود ندارد٬ گفته بود: از این پس ایجاد جاده در این جنگل تنها با دور زدن قانون ممکن است.

ابر، بخشی از قدیمی ترین و زیباترین جنگل های هیرکانی است که در اغلب مواقع فضای آن را اقیانوسی از ابر فرا گرفته و از این رو به همین نام مشهور شده است.

85 نوع گونه گیاهی مانند راش، بلوط ، ممرز، افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه های کلاه میرحسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر همچنین گونه های گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار جنگل ابر را به موزه ای طبیعی تبدیل کرده و در کنار این به عنوان یکی از بانک های گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است.

همچنین خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش، کل و بز، شوکا، مار، کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول در این جنگل از جمله گونه های جانوری هستند که در این جنگل ماوا گرفته اند.


منبع:ایرنا