در حال حاضر تنها ۴۵۰ قلاده ببر سیبری در طبیعت وجود دارد. زیستگاه طبیعی این حیوان به دلیل ساختمان‌سازی، توسعه کشاورزی تنها به دو استان در خاور دور روسیه و نقاط کوچکی در مرز چین و شاید کره شمالی محدود شده‌ است.

به گزارش زیست آنلاین صندوق جهانی طبیعت با هدف حمایت از این گربه‌سانان بزرگ و کمک به ادامه نسل آنها با همکاری آژانس‌ روسی ایده‌های خلاق موسوم به آژانس «هانگری بویز» وب‌سایتی را راه‌اندازی کرده که به داوطلبان اجازه می‌دهد با ببرهای سیبری در زیستگاه طبیعی‌شان مسابقه بدهند و در یک دوی ماراتن با این ببرها رقابت کنند.

ببر سیبری که به ببر آمور هم معروف است به طور متوسط حدود 20 کیلومتر در روز می‌دود و با توجه به این توانایی، کارشناسان حیات وحش وب سایتی را همراه با برنامه‌های سنجش دو طراحی کردند تا شرکت‌کنندگان بتوانند به کمک جی‌پی‌اسی که همراه این حیوان است در حیات وحش مسابقه بدهند. در صورتی که داوطلبان در روز بیشتر از ببر سیبری بدوند برنده این مسابقه خواهند شد و جایزه می‌برند اما در صورتی که بازنده شوند، باید مبلغ پنج دلار به این سایت و به منظور کمک به حفاظت از این گونه بپردازند.

بنابراین گزارش، در حال حاضر تنها 450 قلاده ببر سیبری در طبیعت وجود دارد. زیستگاه طبیعی این حیوان به دلیل ساختمان‌سازی، توسعه کشاورزی تنها به دو استان در خاور دور روسیه و نقاط کوچکی در مرز چین و شاید کره شمالی محدود شده‌ است.

ببر سیبری یک گونه‌ حفاظت شده‌ است اما با این حال تخریب زیستگاه و شکار غیرقانونی آن‌ها موجب شده جمعیت این ببرها کاهش پیدا کند. همچنین این حیوان به خصوص در چین به دلیل استفاده از پوست، استخوان‌ها و دندان‌هایشان تلف می‌شوند.

علاوه بر این، در حالی که شکار بی‌رویه نقش مهمی در کاهش جمعیت ببرهای سیبری ایفا می‌کند جمعیت این گونه جانوری به دلیل تغییرات جوی و پدیده جنگل‌زدایی نیز رو به کاهش است.

به گزارش ایسنا به نقل از نیچرورلدنیوز، کاهش جمعیت این گونه یک معضل جهانی است و راه‌اندازی این سایت، شیوه‌ای مثبت و خلاقانه برای افزایش آگاهی از وضعیت بحرانی آن‌هاست.